EnergetykaGaz.Wszystko

Puka: Norwegia to atrakcyjny partner dla Polski

W poniedziałek odbył się polsko-norweski ekspercki okrągły stół nt. zarządzania energią (Polish Norwegian Expert Roundtable on Energy Governance). Wydarzenie zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z norweskim partnerem, NUPI.

– Rozwiązania norweskie w sektorze nie mogą być przełożone wprost na grunt Polski. Kraj, jako kluczowy dostawca gazu i ropy do Unii jest jednak niezwykle atrakcyjnym partnerem dialogu. Polska jest atrakcyjna dla Norwegii jako gracz wpływający na kształt polityki energetycznej UE – mówi Lidia Puka z PISM odpowiedzialna za organizację wydarzenia.

– Debata nad ramami polityki Unii Europejskiej na lata 2020-2030 ukazuje słabości w podejmowaniu decyzji w Unii Europejskiej, zdominowanej przez krajowe partykularyzmy. Zrównoważony rozwój nie jest już nadrzędnym celem w dyskusji, a do głosu w znacznej mierze dochodzą interesy przemysłu. Transformacja sektora nie będzie możliwa bez rozwoju rynku (w tym infrastruktry) i oszczędność energii, nie tylko w sektorze budownictwa – prezentuje wnioski dla UE ze spotkania w rozmowie z BiznesAlert.pl. Ekspert przywołuje także konkluzję na temat Rosji. – Odejście Europy od importu gazu 130 mld m3 z Rosji w perspektywie średniookresowej nie jest możliwe. Istotne jest jednak, aby nie pogłębiać tej zależności, zwiększać magazynowany wolumen gazu w Unii i połączenia z sąsiadami i rozwijać technologie energetyczne.

Uczestnicy okrągłego stołu poruszyli także kwestię wydobycia węglowodorów z norweskiego szelfu kontynentalnego w której biorą udział także polskie firmy. LOTOS Exploration & Production Norge oraz PGNiG Upstream International podpisały list intencyjny dot. współpracy na norweskim szelfie kontynentalnym. Zgodnie z jego zapisami spółki będą razem analizować i realizować potencjalne akwizycje oraz wspólnie występować w rundach koncesyjnych organizowanych przez Ministerstwo Ropy i Energii w Norwegii.

– Sukces rozwoju wydobycia na norweskim szelfie to równoważenie silnej roli państwa z interesami biznesu. Mechanizmy fiskalne zachęcają do reinwestycji i sprzyjają rozpoznaniu złóż – państwo w ten sposób bierze na siebie część ryzyka inwestycyjnego. Jednocześnie inwestycje na szelfie to okazja dla spółek do rozwijania współpracy z największymi graczami na świecie, jak BP, czy ConocoPhilips dla PGNiG. Rozpoznanie złóż w Polsce musi wiązać się z internacjonalizacją graczy – podkreśla kontekst polski Puka.

Seminarium zostało zorganizowane w ramach Polsko-Norweskiego Programu Badawczego, finansowanego z Funduszy Norweskich. Wzięli w nim udział przedstawiciele polskiej administracji, urzędnicy Komisji Europejskiej, polscy i norwescy eksperci oraz reprezentanci firm z branży energetycznej.

Celem Polsko-Norweskiego okrągłego stołu nt. energii była dyskusja na temat bieżących wydarzeń w sektorze, istotnych dla obu państw: polityki Unii, Rosji i rozwoju norweskiego szelfu. Inicjatywa odbyła się w ramach projektu Good Governance (www.goodgov.pism.pl), ukierunkowanego na zwiększenie współpracy i skuteczności Polski i Norwegii  w Europie. Norwegia jest nie tylko dostawcą ropy i gazu do UE ale i  członkiem wspólnego rynku.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X