W lipcu na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano rekordowy wolumen obrotu gazem ziemnym na rynku terminowym. Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, może to być to wynikiem sytuacji związanej z wdrażaniem dyrektywy MiFID II oraz ustawą o zapasach gazu.
W lipcu na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) gazu na TGE wolumen obrotu wyniósł 14 174 229 MWh, co oznacza wzrost r/r o 287,4 proc. i stanowi najwyższy wolumen miesięczny od dwóch lat.
W ocenie jednego z uczestników rynku, z którym rozmawiała „DGP”, tak wysokie obroty mogą być efektem zamieszania wokół wdrażania dyrektywy MiFID II, której regulacje muszą być wprowadzone do krajowego prawa od stycznia. TGE chcąc rozwiązać problemy związane z jej wdrożeniem planuje przekształcenie Rynku Terminowego Towarowego w OTF, na którym kontrakty terminowe nie będą traktowane jako instrumenty finansowe.
Cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną” przedstawiciel jednej z firm obracających gazem na TGE uważa, że zostało już za mało czasu, żeby do nowych przepisów w terminie dostosowała się izba rozliczająca (IRGT) transakcje na TGE. Jak tłumaczy obawy o to jak rynek będzie funkcjonował od początku przyszłego roku sprawiają, ze kto może, zawiera transakcje teraz.
Jednocześnie rozmówca „DGP” podkreśla, że większy wpływ na rynek ma wejście w życie przepisów o zapasach, która poważnie ogranicza możliwości importu gazu. Jak czytamy w Dzienniku część firm, które zrezygnowały lub ograniczyły import, a musi zabezpieczyć dostawy dla klientów i nie mając wyboru kupuje gaz na giełdzie.
Dziennika Gazeta Prawna/CIRE.PL