BezpieczeństwoWszystko

Florek: Polskie stocznie są w stanie obsługiwać okręty podwodne

Instytut Jagielloński, wspólnie z Collegium Civitas, zorganizował debatę „Bezpieczny Bałtyk. Morze szansą Polski na niezależność i bezpieczeństwo!”, która odbyła się w Warszawie. Główne obszary poruszone podczas spotkania, to: Bałtyk – sytuacja geopolityczna, zagrożenia i możliwości; „Morskie kły” – jak odpowiedzieć na współczesne wyzwania?

– W Polsce działa kilka stoczni z potencjałem i specjalistami, które mogłyby podjąć się serwisowania i modernizowania okrętów podwodnych zakupionych dla Marynarki Wojennej za granicą. M.in. Nauta, Gryfia, Stocznia Północna i gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej – poinformował Wojciech Florek z Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Dodał, że w naszych stoczniach nie bylibyśmy tylko w stanie sami takich okrętów wybudować.

– Idealna sytuacja w przypadku zamierzonego zakupu trzech tego typu jednostek byłaby taka, by kupić w całości tylko pierwszy z nich – mówił dalej Florek. – Drugi moglibyśmy kupić w częściach. Zaś trzeci bylibyśmy w stanie sami zmontować z dostarczonych części. Cała nasza flota powinna w ogóle zamówić nie trzy, a pięć nowoczesnych okrętów podwodnych.

Florek zauważył, że offset z zakupionymi samolotami F-16 nie udał się.

– Ale Polskie Lobby Przemysłowe  zrobi wszystko – zadeklarował – by nie popełnić podobnych błędów, gdyby udało się przeprowadzić offset w przypadku zakupu okrętów podwodnych.

Na zakończenie przedstawiciel PLP zgłosił postulat, by dla zapewnienia większego zrozumienia i poparcia dla zwiększenia morskiego potencjału obronnego Polski organizować raz w roku przedstawicieli młodzieżówek partyjnych na objazd po naszym wybrzeżu: portach i stoczniach i pokazywać możliwości naszej Marynarki Wojennej.


Powiązane artykuły

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...

Udostępnij:

Facebook X X X