Francuski atom ponownie trapią opóźnienia, a zima za pasem

0
29
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Francja przekłada terminy ponownego uruchomienia pracy 3 reaktorów jądrowych. Opóźnienia są ogromne, a zbliżająca się zima oraz doświadczenia z poprzedniego roku budzą we Francji obawy o bezpieczeństwo dostaw. Niepokój odzwierciedlają ceny energii elektrycznej na giełdzie.

Niewielkie opóźnienia

Francuskie przedsiębiorstwo energetyczne EDF przełożyło datę uruchomienia swoich trzech reaktorów jądrowych. Koncern przekazał, że reaktor jądrowy St. Laurent 2 o mocy 900 MW zostanie ponownie uruchomiony pięć dni później niż planowano, a więc 2 listopada. Firma przesunęła także o jeden dzień ponowne uruchomienie reaktorów o mocy 1500 MW Chooz 1 i Civaux 1.

Pracę reaktora Chooz 1 wstrzymano 2 października, a produkcja energii miała zostać wznowiona dzień później. Tak się jednak nie stało, a datę ponownego uruchomienia reaktora przekładano już wielokrotnie. Prace konserwacyjne reaktora Civaux 1 planowano zakończyć 17 października, a produkcja energii miała zostać wznowiona 4 dni później.

EDF oraz operator sieci energetycznej RTE nie informują o powodach przełożenia ponownego uruchomienia pracy reaktorów jądrowych.

Jak pisze Reuters, inny reaktor (St. Laurent 2) od 23 września poddawany jest zabiegom konserwacyjnym i uzupełniane jest w nim paliwo. Jest jednym z 12 reaktorów, którego dokumentację EDF przedłożyło do zbadania przez francuskiego regulatora jądrowego ASN. Agencja ta zapowiedziała przygotowanie raportów przed zezwoleniem na ponowne uruchomienie każdego reaktora.

Problemy uderzają w ceny energii 

EDF poinformował w piątek, że otrzymał od ASN zgodę na ponowne uruchomienie reaktora Paluel 4 o mocy 1300 megawatów.

Analitycy wyrażają obawy, że Francja, której produkcja energii uzależniona jest od atomu w ponad 75 procentach, może zmierzyć się z problemem dostaw energii elektrycznej i ciepła podczas nadchodzącej zimy ze względu na przedłużające się przerwy w pracy kilku reaktorów jądrowych.

Francuskie i niemieckie ceny energii wzrosły w ostatnich tygodniach z powodu utrzymujących się obaw związanych z powtórzeniem sytuacji w zakresie dostaw energii z elektrowni jądrowych, jaka wystąpiła rok temu, kiedy to zatrzymano pracę kilku reaktorów w celu przeprowadzenia poszerzonej kontroli bezpieczeństwa.

Spośród 58 francuskich reaktorów jądrowych działających przy EDF 24 są wyłączone ze względu na przegląd techniczny i uzupełnianie paliwa.

Nowy reaktor pomoże zimą

Niezależnie od problemów z już istniejącymi blokami jądrowymi EDF przygotowuje się do kolejnego testu wydajności reaktora Flamanville mającego rozpocząć prace pod koniec przyszłego roku. Firma potwierdziła plan działania dotyczący bloku Flamanville 3. Koszt projektu wynosił 10,5 mld euro, a moc jednostki ma wynieść 1650 MWe. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2007 r.

Reuters/Word Nuclear News/Bartłomiej Sawicki