EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Tchórzewski: OZE i klastry to szansa

Krzysztof Tchórzewski

fot. Ministerstwo Energii

Chcemy nadążyć za światem. Być może uda się nam wyprzedzać to, co się dzieje – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas XXVI Konferencji EUROPOWER. BiznesAlert.pl jest patronem strategicznym wydarzenia.

– Zmiany nie mogą pominąć odbiorców indywidualnych. Rynki są coraz bardziej otwarte i musimy patrzeć na to, aby nasze systemy produkcyjne i  energetyczne były konkurencyjne. W tym wszystkim znajduje się podstawowy element związanymi z zagrożeniami, ograniczenie emisji. Zdajemy sobie sprawę, że sektor energetyki jest źródłem sporej emisji – powiedział. W jego ocenie jednym z wyzwań jest starzejąca się infrastruktura. – W jednej trzeciej ma ona ok. 30 lat – powiedział Tchórzewski.

Polska energetyka nadal będzie oparta na węglu

– Założenia polskiej polityki energetycznej polegają na zapewnieniu bezpieczeństwa i zachowaniu wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na nasze otoczenie. Musimy mieć stały i pewny dostęp do surowca – podkreślił i zapowiedział, że w 2050 roku węgiel będzie odpowiadał za 50 proc. polskiego miksu energetycznego.

Według niego przeszkodą jest także obowiązujące prawo. – Przepisy na poziomie samorządów coraz bardziej utrudniają dostęp do zasobów węgla. Chodzi m.in. o plany zagospodarowania przestrzennego. Ludzie chcą pracować, ale jednocześnie nie chcą mieszkać obok jednostek wytwórczych czy kopalń – powiedział minister.

Duże zainteresowanie klastrami

Minister pozytywnie ocenił rozwój energetyki prosumenckiej. – Widzimy dużą szansę w OZE w oparciu o prosumenta i klastry energii. Jest już ponad 100 takich inicjatyw. Nasze pilotaże cieszą się dużym zainteresowaniem i jest duża konkurencja, aby uczestniczyć w programie. Formuła jest prosta: prosument nie musi się rejestrować i prowadzić działalności gospodarczej. Zgłasza tylko potrzebę pomiaru energii i może sobie już instalować źródła energii. Jest to działanie prorozwojowe – powiedział Tchórzewski.

Elektromobilność na pomoc w walce ze smogiem

Minister widzi szansę także w rozwoju elektromobilności. – W Polsce głównym problemem jest tzw. niska emisja. To w 30 proc. wytwarzanie z węgla, ale przede wszystkim spaliny samochodowe.  Dlatego stajemy do wyścigu o rozwój elektromobilności. Chcemy konkurować z producentami na świecie. Mamy w Polsce szasnę, aby w tej dziedzinie stanąć na podium – stwierdził.


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X