Rosja i Wenezuela podpisały międzyrządowy protokół o restrukturyzacji długu wenezuelskiego wartego 3,15 mld dolarów. Zakłada on pełną spłatę w 10 lat i minimalne wpłaty w pierwszych sześciu latach. Porozumienie dotyczy kredytu z grudnia 2011 roku.
Restrukturyzacja pozwoli Caracas na „alokację uwolnionych funduszy w celu rozwoju ekonomicznego kraju, poprawy zdolności płatniczej i zwiększenia szans na spłatę pożyczek względem innych kredytodawców – podaje ministerstwo finansów Rosji.
Do restrukturyzacji długu Wenezueli doszło już w 2016 roku, kiedy zalegała u Rosji na 2,84 mld dolarów. Miała spłacić 2,2 mld dolarów od marca 2017 roku i wyzerować dług do 2021 roku. Mimo to w czerwcu 2017 roku okazało się, że Wenezuela nie wywiązuje się ze zobowiązań. Wtedy ruszyły nowe rozmowy o restrukturyzacji.
Wenezuelski PDVSA pożyczył od rosyjskiego Rosnieftu około 6 mld dolarów w formie przedpłat za dostawy ropy i produktów naftowych.
Kryzys w Wenezueli
Agencja S&P Global Ratings ogłosiła bankructwo Wenezueli 14 listopada. Głównym źródłem dochodów Caracas jest eksport ropy naftowej, której cena wynosi obecnie około 65 dolarów za baryłkę. Tymczasem dla utrzymania rentowności wenezuelski sektor wydobywczy potrzebuje ceny około 120 dolarów. Rosnieft inwestował w modernizację tamtejszych aktywów, ale kryzys cen ropy z końca 2014 roku podkopał te wysiłki. Restrukturyzacja jest próbą utrzymania wypłacalności Wenezueli i odzyskania długu przez Rosję.
Ze względu na kryzys cen ropy w Wenezueli trwa kryzys ekonomiczny i polityczny. W sklepach brakuje podstawowych dóbr, a szpitale nie oferują podstawowych usług. Krajowi grozi katastrofa humanitarna.
CNN/TASS/Wojciech Jakóbik