PGNiG, Gaz-System i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedstawiły program INGA, czyli Innowacyjne Gazownictwa. Prezentacja i panel dyskusyjny odbyły się na Kongresie 590 pod patronatem BiznesAlert.pl.
Prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBiR, przedstawił założenia programu. Towarzyszyli mu wicedyrektor pionu rozwoju w Gaz-System Artur Zawisza oraz Dariusz Dzirba, dyrektor departamentu badań i rozwoju w PGNiG.
Chorowski powiedział, że to największy program w historii NCBiR. Budżet ING-i to 400 mln złotych, w 50 procentach ze środków Centrum, w drugiej połowie ze środków PGNiG i Gaz-Systemu. Dyrektor zapowiedział stałą ewaluację osiągnięć. – NCBiR działa na zasadzie ubezpieczyciela – powiedział. Centrum ma ubezpieczać firmy od wydatków, które musiały być poniesione, aby przekonać się czy dane rozwiązanie było innowacyjne, choć niekoniecznie przyniosło oczekiwany efekt.
– Za złotówkę, którą wykłada partner finansowy, złotówkę dokłada NCBiR, więc robimy to z 50-procentową bonifikatą – powiedział Dzirba z PGNiG. To największy program innowacyjny w historii tej firmy. Współpraca z pozostałymi podmiotami obniży koszty i ryzyko dla naszego gazowego giganta. – Nie mamy kompleksów. Jesteśmy ambitni. Liczymy na rozwiązania o charakterze przełomowym – dodał Dzirba. Zapowiedział pakietowe podejście, które pozwoli na zmniejszenie ryzyka niepowodzeń w poszukiwaniach innowacji.
Firmy mają szukać innowacji przy wydobyciu węglowodorów, m.in. poprzez intensyfikację wydobycia, zagospodarowanie małych złóż, pozyskiwanie metanu z pokładów węgla. – Program INGA jest komplementarny, uzupełnia nasz program GEOMETAN – wtrącił przedstawiciel PGNiG. Program ma pozwolić na poszukiwanie nowatorskich rozwiązań w zakresie gazociągów dystrybucyjnych, a także paliwa gazowe. – Wodór może być paliwem przyszłości. Możemy użyć do jego dystrybucji naszej sieci – dodał.
Założenia omówił także Aleksander Zawisza z Gaz-System. – INGA rodziła się bardzo długo. Miał to być INNOGAZ. Proces trwał dwa lata – przypomniał. – My na te cele wykładamy 67 mln złotych – dodał. Celem Gaz-System ma być nauka wykorzystywania aktywów w posiadaniu spółki w celu poprawy bezpieczeństwa, efektywności i ochrony środowiska. Dlatego zamierza wykorzystać ING-ę przy przesyle gazu i LNG. Chce aktywizować małe i średnie przedsiębiorstwa, które dotąd nie współpracowały z Gaz-System. Korzyścią ma być aktywizacja uczelni, samorządów i tańsze usługi na poziomie lokalnym.
Sygnatariuszami umowy w sprawie INGA byli prezesi Gaz-System (Tomasz Stępień), PGNiG (Piotr Woźniak) i dyrektor NCBiR. W panelu po podpisaniu kontraktu dyskutowali Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Michał Kurtyka, wiceminister energii, a także prof. Maciej Chorowski, Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. innowacji, a także Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.
Na INGA skorzysta cały sektor gazowniczy
– Sektor gazowniczy jest kluczowy dla funkcjonowania wielu obszarów polskiej gospodarki. Co za tym idzie zwiększenie jego konkurencyjności to warunek konieczny do zrównoważonego rozwoju. Inwestycje w najlepsze projekty badawczo-rozwojowe są szansą na stworzenie warunków do wzrostu całej branży – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Zdaniem prezesa zarządu GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia wspólne przedsięwzięcie jest unikatową formułą współpracy i finansowania badań naukowych dla przemysłu. – Skorzystają na nim partnerzy programu, naukowcy, przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim cały sektor gazowniczy w Polsce – dodaje.
Z kolei prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwrócił uwagę, że formuła wspólnego przedsięwzięcia zapewnia duże możliwości realizacji najciekawszych pomysłów. – Dzięki zastosowaniu tzw. pakietowego podejścia do obszaru B+R znacznie zmniejszone jest ryzyko związane z działalnością naukowo-badawczą. Skupienie się na grupach projektowych sprawia, że trudności w realizacji jednego z pomysłów nie eliminują możliwości osiągnięcia zamierzonego celu – podkreślił.
Wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju Łukasz Kroplewski zaznaczył, że branży zależy na wzroście liczby innowacji technologicznych, a także na pobudzeniu aktywności środowiska akademickiego w realizacji działań badawczo-rozwojowych, z których może skorzystać polskie gazownictwo. – Mamy nadzieję, że efekty tego programu poprawią efektywność działalności polskiego sektora gazownictwa. Szczególnie liczymy na duże zainteresowanie programem INGA wśród małych i średnich przedsiębiorstw zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Gazownictwa – dodał.
Wojciech Jakóbik/PGNiG