Europa Środkowo-Wschodnia jest bardziej „zielona” niż to się w Brukseli wydaje. – Polska jest siódmym co do wielkości rynkiem energii wiatrowej w Unii Europejskiej i jednym z liderów pod względem rozwoju generacji energii wiatrowej – powiedziała Marta Gajęcka, wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
– Zanotowaliśmy ponad stuprocentowy wzrost zainstalowanej mocy i osiągnęliśmy poziom 5,8 GW z energetyki wiatrowej w ostatnich kilku latach. Dostrzegamy w Polsce potencjał energetyki wiatrowej – stwierdziła Gajęcka.
– Duże projekty offshore są teraz w fazie rozwoju. Ogólny udział OZE w polskim miksie wzrósł w latach 2008-2016 z 4 do 21 proc. Polska wciąż dywersyfikuje i modernizuje swój sektor energetyczny. Jednak z powodów technicznych, OZE musi być wspierane przez źródła konwencjonalne. Ramy prawne dla dalszego rozwoju OZE w Europie powinny brać pod uwagę różne punkty wyjścia w przesyle energii. Ramy prawne UE powinny gwarantować stabilną, bezpieczną i tanią energię – podkreśliła.
Marta Gajęcka Vice President @_PKEE_ video message after debate in the @Europarl_EN :Development of #RES in Central Eastern Europe. pic.twitter.com/bBEwvRLct3
— PKEE (@PKEE_Brussels) 23 listopada 2017