Ministerstwo Energii jest zaniepokojone stawkami opłat wodnych, ostrzega przed wzrostem cen energii i pogorszeniem rentowności elektroenergetyki i górnictwa – napisał resort w opinii do projektu rozporządzenia rządu w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.
„Pragnę zaznaczyć, że projektowana wysokość opłat za usługi wodne będzie miała bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów funkcjonowania polskiej elektroenergetyki zawodowej i górnictwa, powodując dalsze obniżenie rentowności przedsiębiorstw działających w ww. sektorach. Wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła zostanie odzwierciedlony w cenach energii, ostatecznie obciążając polskie społeczeństwo i przemysł oraz wpływając na poziom konkurencyjności polskiej gospodarki” – ostrzega szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.
Tchórzewski pisze, że z uwagi na istotne, obecne i przyszłe, obciążenia finansowe sektora elektroenergetycznego związane z krajowymi i europejskimi regulacjami środowiskowymi oraz mając na względzie ochronę odbiorców końcowych przed nadmiernym wzrostem cen energii elektrycznej i ciepła, wnosi o obniżenie zaproponowanych w projekcie rozporządzenia stawek jednostkowych opłat za usługi wodne i współczynników różnicujących w odniesieniu do sektora energii.
Według niego, w ocenie skutków regulacji oszacowano całkowite skutki finansowe wdrożenia regulacji na poziomie ok. 48,77 mln zł, w tym dla dużych przedsiębiorstw ok. 36,28 mln zł.
„Przy zastosowaniu wskazanych w rozporządzeniu stawek opłat jednostkowych, współczynników różnicujących, systemu naliczania opłat, skutki finansowe dla sektora energetycznego będą jednak wielokrotnie przewyższały ww. szacunki Ministerstwa Środowiska. Co więcej, nie wskazano, na jakiej podstawie oszacowane zostały koszty dla przedsiębiorstw, co uniemożliwia określenie rzeczywistego wpływu projektowanych przepisów” – napisano.
Polska Agencja Prasowa