Piątego grudnia 2017 r. Senat przyjął nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych bez poprawek. Ustawa m.in. dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Ustawa została skierowana do podpisu Prezydenta RP.
Proponowane w dokumencie rozwiązania przewidują m.in. optymalizację kosztów Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych w ciągu roku w transporcie. Będzie to możliwe dzięki zapewnieniu, że nie wzrosną obciążenia związane z realizacją NCW w latach 2018-2019 dla podmiotów, których to dotyczy. Z przeprowadzonych analiz wynika, że dzięki planowanemu wzrostowi zapotrzebowania na paliwa transportowe w kraju możliwe jest nawet obniżanie poziomu tego obowiązku.
Nowelizacja zakłada również zachowanie dotychczasowego poziomu krajowej produkcji biokomponentów wykorzystywanych do realizacji NCW. W najbliższych latach będzie to gwarantowało stabilne zapotrzebowanie na surowce rolne wykorzystywane do produkcji biokomponentów, co wpłynie pozytywnie na sytuację ekonomiczną ich producentów.
Do realizacji tych celów zaproponowano m.in.
potwierdzenie następujących wysokości NCW:
– 7,10 proc. – na 2017 r.;
– 7,50 proc. – na 2018 r.;
– 8,00 proc. – na 2019 r.;
– 8,50 proc. – na 2020 r.
określenie wartości współczynników redukcyjnych:
– 0,86 w 2018 r.
– 0,82 w 2019 r.
wprowadzenie opłaty zastępczej – instrumentu, zgodnie z którym NCW będzie mógł zostać częściowo realizowany przez podmiot zobowiązany poprzez uiszczenie opłaty zastępczej.
określenie limitów dla biokomponentów wytworzonych z surowców uprawniających do podwójnego naliczania biokomponentów do NCW do roku 2019:
– 0,3 proc. w 2018 r.
– 0,5 proc. w 2019 r.
doprecyzowanie kwestii związanych z wysokością kar wymierzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za brak realizacji NCW, co pozwoli na ich efektywniejsze i bardziej skuteczne wymierzanie.
Nowelizacja ustawy wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r., z wyjątkiem przepisów umożliwiających wykorzystanie produktów współuwodornienia do realizacji NCW, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2020 r.
Ministerstwo Energii