icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

7.07.2014 ALERT

ENERGETYKA

Australijczycy zgazują węgiel koło Krakowa

(BIZNESALERT.PL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Australijskie Linc Energy, które w 2011 roku uzyskało koncesje na wydobycie węgla na Górnym Śląsku, informuje, że otrzymało wstępną zgodę polskiego ministerstwa środowiska na demonstracyjne podziemne zgazowanie węgla w okolicach Krakowa. Z koncesji w posiadaniu firmy w przyszłości mogłoby pochodzić nawet 10 mld m3 gazu pochodzącego ze zgazowania węgla rocznie. Firma szacuje, że ze złóż węgla w jej dyspozycji można zgazować do 800 mld m3 gazu ziemnego. Po nabyciu w 2014 roku koncesji Polanka Wielkie Drogi o złożach szacowanych na 1,2 mld ton i Kobior szacowanej na 2,8 mld ton, firma ocenia swoje portfolio w Polsce na około 4 mld ton węgla. Linc Energy zamierza teraz sprowadzić część sprzętu z Australii i rozpocząć ocenę oddziaływania swoich prac na polskie środowisko naturalne. Jej przedstawiciele przekonują, że dzięki zgazowaniu węgla Polska mogłaby uniezależnić się od importu gazu ziemnego z Rosji. Spółka prowadzi działalność w Azji i Australii. Oprócz zgazowywania węgla, skrapla ten surowiec i gaz ziemny.

Ministerstwo środowiska odwołuje dyrektora PIG-PIB

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

Minister środowiska odwołał prof. Jerzego Nawrockiego ze stanowiska Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca dyrektora PIG-PIB, Roman Smółka – informuje Ministerstwo Środowiska.

Polska energetyka na celowniku hakerów

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Podczas ostatnich ataków cyberprzestępców na infrastrukturę informatyczną instytucji rządowych oraz firm energetycznych włamywacze chcieli zdobyć dane o zasobach złóż i wynikach badań – donosi „Rzeczpospolita”. Według relacji dziennika ofiarami włamań grupy hakerów Dragonfly padły między innymi Kancelaria Premiera, MSZ, MG i podwykonawcy koncernów energetycznych. Jak pisze „Rz”, jej źródła twierdzą, że hakerzy mogli zaatakować gorzej zabezpieczoną infrastrukturę teleinformatyczną podwykonawców firm energetycznych, a celem ich działań było pozyskanie danych na temat złóż i działalności poszukiwawczej. Cytowana przez gazetę osoba z branży surowcowej tłumaczy, że aby osiągnąć ten cele cyberprzestępcy mogli zaatakować właśnie słabiej chronione firmy geodezyjne, wiertnicze i instytucje geologiczne gromadzące dane o złożach. Dziennik dodaje, że jednocześnie w ocenie Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT, która działa w ramach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, bezpieczeństwo witryn Państwowego Instytutu Geologicznego czy Centralnego Ośrodka Geodezji i Kartografii pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Poszukiwania gazu łupkowego w Danii rozpoczną się w b.r.

(REUTERS/RIGZONE/BBC/TERESA WÓJCIK)

Total poinformował w ubiegły piątek, że pierwsze odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego planuje wykonać w Danii w grudniu lub najpóźniej na początku stycznia 2015 r. Gmina Frederikshavn w północnej Danii w zeszłym tygodniu wydała zezwolenie na wykonanie tych odwiertów. Są to pierwsze wiercenia testowe złóż łupkowych w Skandynawii. Eksperci zwracają uwagę, że zarówno w Danii, jak i w Norwegii spada wydobycie gazu ze złóż konwencjonalnych i pojawiło się duże zainteresowanie surowcem ze złóż niekonwencjonalnych.

MSZ Rosji w Sofii i Lublanie

(REUTERS/AP/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjski MSZ poinformował w piątek, że szef resortu, Siergiej Ławrow 7 i 8 lipca złoży wizyty w Sofii oraz w Lublanie. Celem wizyt są rozmowy z politykami obu państw o przyspieszeniu realizacji projektu South Stream. W oficjalnym komunikacie wyrażona jest nadzieja, że „rozmowy w Sofii przyczynią się do poprawy sytuacji w sektorze energetycznym, przede wszystkim, jeśli chodzi o problemy, jakie się pojawiły w związku z pracami nad budową bułgarskiego odcinka rury”. Obszerny program mają mieć rozmowy w Lublanie – wynika z komunikatu. „Rosja jest otwarta na inwestowanie w Słowenii, ponieważ sprzyjają temu warunki. Realizacja słoweńskiego odcinka South Stream powinna pomóc w znacznym zwiększeniu wspólnych inwestycji w wielu innych gałęziach gospodarki”. Wg strony rosyjskiej, Lublana i Moskwa mają wspólny cel – podejmowanie i realizowanie decyzji, które stronom-udziałowcom projektu South Stream „umożliwią poszanowanie zobowiązań przyjętych w podpisanych międzypaństwowych umowach ze stroną rosyjską bez naruszania dotyczących energetyki przepisów UE oraz unijnych praw i dyrektyw obowiązujących w tym sektorze.” Dzisiaj ma się także odbyć przełożona z piątku rozmowa telefoniczna rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Novaka z komisarzem ds. energii Unii Europejskiej Guntherem Oettingerem poświęcona tematowi projektu South Stream, kryzysowi ukraińskiemu oraz stabilności dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Naftogaz: gazu z UE wystarczy na sezon zimowy

(UKRAINA NEWS/ITAR TASS/RIA NOVOSTI/REUTERS/TERESA WÓJCIK/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Naftogaz Ukrainy decyduje się na zakup gazu od dostawców z UE po cenie 365-370 dol. za tys. m. sześc. – zakomunikował w miniony piątek szef tego państwowego koncernu  Andriej Kobolew. Jego zdaniem Ukraina będzie w stanie przetrwać zimowy sezon przy wyłącznych dostawach gazu z Unii Europejskiej świadczonych za pomocą rewersów gazowych. Oczywiście, przy racjonalnym gospodarowaniu wolumenem z dostaw. „Aby zaoszczędzić gaz na sezon grzewczy, obecnie musimy zużywać go o około 20 proc. mniej” – powiedział Kobolew na konferencji prasowej w ostatnią sobotę. Oszczędności musi dokonać szczególnie sektor publiczny, gdzie są możliwości zmniejszenia zużycia gazu nawet o 4 mld m. sześc. Itar-Tass przy okazji zarzuca stronie ukraińskiej, że zgodziła się nabywać gaz od państw UE w cenie 365 – 370 dol. za 1 tys. m. sześc., gdy Gazpromowi oferowała znacznie niższe ceny – od 326 dol. za 1 tys. m. sześc., a nawet 268 dol. Werchowna Rada przyjęła projekt ustawy nr 4116A zwiększającej kontrolę rządu nad sektorem energetycznym. Za nią głosowało 229 deputowanych. Daje ona także prawo spółkom z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych do wejścia do konsorcjum zarządzającego ukraińskimi gazociągami przy zachowaniu pakietu kontrolnego przez Ukraińców. Premier Aresenij Jaceniuk ocenia, że te posunięcia są niezbędne, ponieważ Rosja korzysta z wszelkich dostępnych narzędzi nacisku na Ukrainę a jego kraj jest „na granicy załamania energetycznego”. Kijów zamierza między innymi zmusić firmy prywatne handlującego gazem (szczególnie Dtek i Vetek) do wpompowania części swoich zasobów do magazynów gazowych. Nowa ustawa daje rządowi prawo wprowadzenia stanu wyjątkowego i dyktowania wtedy firmom komu mają sprzedawać gaz oraz za jaką cenę niezależnie od podpisanych kontraktów. Dzięki niemu w wypadku poważnego kryzysu gazowego, Werchowna Rada może nakazać firmom przekierowanie całego posiadanego gazu do gospodarstw domowych. Ustawa trafi do parlamentu na drugie czytanie na koniec lipca lub w sierpniu. Z informacji Ukrtransgazu wynika, że w ukraińskich magazynach gazowych o całkowitej pojemności 32 mld m3 znajduje się obecnie 14,371 mld m3 surowca. Magazyn o pojemności 1 mld m3 znajduje się na Krymie. Do tej pory kontrolowała go spółka-córka Naftogazu – Czornomornaftogaz, która po aneksji półwyspu przez Rosjan została przejęta przez Gazprom. Kijów nie uznaje aneksji ani przejęcia. Posiadłości Ukrainy na Krymie są częścią przedmiotu skargi Kijowa przeciwko Rosji w sprawie aneksji.

Mniejsza dywidenda od Gazpromu. Na horyzoncie prawo antymonopolowe w sektorze gazu

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

W 2016 roku dywidenda opłacona przez Gazprom rosyjskiemu skarbowi może być niższa od oczekiwanej. Ministerstwo finansów Rosji obniżyło prognozę na ten temat o 32 procent do poziomu 84,4 mld rubli (2,5 mld dolarów). Obniżenie szacunku wynika z przewidywanych kosztów, jakie poniesie Gazprom z tytułu kosztownej budowy gazociągu Siła Syberii do Chin oraz South Stream do południowej Europy. Na mocy decyzji ministerstwa finansów w 2016 roku firmy państwowe zostaną zobowiązane do wypłaty przynajmniej 35 procent swoich zysków na rzecz skarbu państwa w celu reperowania budżetu. Analitycy cytowani przez Bloomberg spekulują, że Moskwa może porzucić ten plan w kontekście Gazpromu, jeśli firma będzie miała nadal problemy. Powstał już projekt liberalizacji eksportu gazu ziemnego za pomocą rurociągów. Za jego pomocą Kreml złamie monopol Gazpromu w tym zakresie. Zrobił to już w sektorze LNG. Na zmianach prawnych chcą zyskać konkurenci firmy –Rosnieft i Novatek. Będą mogli ubiegać się z pięcioletnim wyprzedzeniem o dostęp do tzw. wolnych mocy w gazociągach pod kontrolą Gazpromu. Jeżeli gazociąg Siła Syberii zostanie zgodnie z planem uruchomiony w 2019 roku to już teraz konkurenci starego monopolisty będą mogli wystąpić o dostęp do jego mocy przesyłowych. Zależało na tym Rosnieftowi, który przedstawił śmiałe plany ekspansji w Azji. Gazprom nie chce dopuścić konkurencji do swoich rur.

Jamalska spółka-córka Rosnieftu oskarżona o skażenie środowiska

(ITAR TASS/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Pięć spraw karnych wszczęto wobec RN-Purnieftgas, jamalskiej spółki zależnej Rosnieftu. Powodem jest wielokrotne skażenie gruntów na skutek przecieków uszkodzonego rurociągu – poinformowała media prokuratura Okręgu Autonomicznego Jamałsko-Nienieckiego. Według śledztwa prokuratury w 2013 – 2014 r. na skutek poważnych uszkodzeń rurociągu prowadzącego z pola Barsukowskoje-Tarasowskoje miały miejsce wycieki ropy, które spowodowały duże skażenia i zniszczenie prawie 8,8 tys. m. kw. lasu. Straty oszacowano na ponad 3 mln rubli, nie licząc kosztów usuwania skutków strat i rekultywacji terenu, które będzie musiała ponieść spółka RN-Purnieftgas. O karach nałożonych na tę spółkę zadecydują wyroki sądu.

Rosnieft celuje w Syberię

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjska firma energetyczna Rosnieft planuje dalsze poszukiwania ropy naftowej na Wschodniej Syberii i Morzu Arktycznym. Część projektów ma zamiar rozwijać we współpracy z amerykańskim Exxon Mobil. Według analityków cytowanych przez Financial Times firma będzie teraz mniej zainteresowana kupnem nowych aktywów.

Turkmenistan chce słać gaz do Europy

(NEW EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po spotkaniu tureckiego prezydenta Abdullaha Gula z jego turkmeńskim odpowiednikiem Kurbangulą Berdymuchamedowem w Ankarze, Turcja zadeklarowała, że będzie w przyszłości słać gaz z Turkmenistanu do klientów europejskich. Posłuży do tego Gazociąg Transanatolijski (TANAP) mający połączyć złoża azerskie z zachodnią granicą Turcji. Strony nie zdradziły w jaki sposób turkmeński surowiec dotrze do TANAP. Problemem będzie spór o Morze Kaspijskie. Rosja i Iran nie uznają jednostronnych decyzji infrastrukturalnych dotyczących tego akwenu. TANAP ma według planów zostać uruchomiony w 2018 roku. Jego początkowa przepustowość ma wynieść 16 mld m3 rocznie by osiągnąć 31 mld m3 w 2026 roku. Azerowie zapewnią surowiec o wolumenie 10 mld m3. Pozostałą lukę może wypełnić gaz z Turkmenistanu. Ten ma potencjał wydobywczy na poziomie 80 mld m3 gazu rocznie.

USA światowym liderem wydobycia ropy

(BLOOMBERG/REUTERS/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

Stało się to znacznie wcześniej niż zapowiadali eksperci – Stany Zjednoczone wyprzedziły w wydobyciu ropy Arabię Saudyjską i Rosję już w pierwszej połowie 2014 r. Są na pozycji światowego lidera rynku węglowodorów. Informację podała agencja Bloomberg w Dniu Niepodległości USA, 4 lipca.

Według danych Departamentu Energii USA w pierwszym kwartale b.r. w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano ponad 11 mln baryłek ropy dziennie, pomimo poważnych trudności wydobycia w styczniu i lutym (wyjątkowo mroźna i śnieżna zima). Dla porównania – produkcja ropy naftowej w Rosji w tym samym okresie wyniosła ok. 10,5 mln baryłek dziennie, a w Arabii Saudyjskiej – około 9,45 mln baryłek dziennie. Raport Bank of America Corp. z 27 czerwca, podkreśla, że ten szybki awans na lidera globalnego rynku ropy USA zawdzięczają rewolucji łupkowej. „Ameryka jest obecnie największym na świecie producentem ropy naftowej i gazu. Osiągnięte dzięki temu niskie ceny energii są obecnie główną siłą napędową amerykańskiej gospodarki. Zawdzięczamy to eksploatacji złóż łupkowych” – komentuje główny analityk rynku energii Francisco Blanch z Bank of America.

Produkcja ropy błyskawicznie rośnie w basenach łupkowych w Teksasie i Dakocie Północnej dzięki zastosowaniu frackingu, przy czym technologia ta jest ostatnio wciąż doskonalona, co umożliwia zwiększenie efektywności wydobycia. Międzynarodowa Agencja Energii ocenia, że do 2019 r. wydobycie ropy w USA wzrośnie do 13,1 mln baryłek dziennie, umacniając pozycję tego kraju, jako lidera światowego rynku węglowodorów. Ocenia się, że jeśli chodzi o ropę – tę pozycję Stany Zjednoczone utrzymają do 2030 r. produkując mniej więcej taki sam wolumen – nieco ponad 13 mln baryłek dziennie. Po 2030 r. ma nastąpić powolny spadek wydobycia, jednakże analitycy zastrzegają, że oceny te są oparte na obecnym rozpoznaniu zasobów naturalnych w USA. Francisco Blanch zauważa, że „więcej niż możliwe są różne niespodzianki, które amerykańska gospodarka rynkowa umie sprawnie i szybko wykorzystać”.

INFRASTRUKTURA

Z premierem Dolnej Saksonii o polsko-niemieckiej współpracy

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska spotkała się ze Stephanem Weilem, przewodniczącym Bundesratu oraz premierem Dolnej Saksonii. Rozmowy dotyczyły m.in. rozwoju transportu. Wśród polskich priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata jest rozwój infrastruktury zgodnej z założeniami europejskiej sieci transportowej TEN-T. Realizacja tego priorytetu zapewni zgodność systemów transportowych między poszczególnymi państwami członkowskimi UE. – Pozytywnie oceniamy współpracę między Polską i Niemcami, zarówno w zakresie transportu kolejowego, jak i drogowego. Dlatego jesteśmy przekonani, że intensyfikacja polsko – niemieckiej współpracy przyczyni się m.in. do skrócenia czasu podróży kolejowych między naszymi krajami – mówiła Bieńkowska.

Kongres Infrastruktury Polskiej odbędzie się w Krakowie

(UM Kraków)

Kraków będzie gospodarzem II Kongresu Infrastruktury Polskiej. Wydarzenie, którego współorganizatorem będzie Miasto Kraków odbędzie się 5 listopada w Centrum ICE Kraków. Porozumienie w sprawie organizacji w Krakowie II Kongresu Infrastruktury Polskiej podpisał prezydent Jacek Majchrowski. Po raz pierwszy Kongres Infrastruktury Polskiej zorganizowano w 2013 r. w Warszawie. Wydarzenie gromadzi decydentów szczebla rządowego i samorządowego, a także projektantów, przedstawicieli firm wykonawczych oraz przemysłu. Organizatorami Kongresu Infrastruktury Polskiej jest „Inicjatywa dla Infrastruktury” i Miasto Kraków, a wśród parterów znaleźli się Zespół Doradców Gospodarczych TOR, Railway Business Forum, Stowarzyszenie Transportu Publicznego i Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Umowa na zakup nowych tramwajów podpisana

(UM Kraków)

W Magistracie podpisano umowę na zakup i dostawę 36 fabrycznie nowych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych. Będą to najdłuższe w Polsce tramwaje, które w przyszłym roku zaczną kursować m.in. na linii nr 4. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie podpisało z firmą PESA Bydgoszcz SA umowę na dostawę 36 fabrycznie nowych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych o nazwie „Krakowiak”. – Kraków sukcesywnie modernizuje swój tabor tramwajowy. Pojazdy, które tym razem kupujemy będą najdłuższymi tramwajami w Polsce. Bardzo ważne jest to, że pojadą one na mocno obciążonych obecnie trasach, w tym na linii nr 4 do Nowej Huty – mówił prezydent Jacek Majchrowski po podpisaniu umowy. Realizacja tego kontraktu umożliwi wycofanie z ruchu starych wagonów tramwajowych 105Na z wysoką podłogą.

Uwaga, wyłączenia ruchu na Trasie Armii Krajowej

(UM Warszawa)

Wykonawca przebudowy Trasy Armii Krajowej do parametrów drogi ekspresowej zapowiada od niedzieli, 6 lipca, wieczorem poważne zmiany w ruchu. W różnych etapach zamykane będą jezdnie główne i zbiorczo-rozprowadzające na węźle Modlińska. Od 6 do 10 lipca drogowcy będą wyburzali fragment zamkniętej estakady w kierunku Białołęki (kierunek zachód-północ), który znajduje się nad trasą na węźle Modlińska. Wprowadzane będą następujące zmiany w ruchu: w niedzielę, 6 lipca, ok. godz. 22.00 zamknięta zostanie południowo-wschodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca (kierunek Marki) Trasy AK. W poniedziałek 7 lipca ok. godz. 6.00 włączony do ruchu zostanie jeden pas jezdni, drugi pozostanie zamknięty do godzin nocnych.

Nadjeżdża Bike_S – szczeciński rower miejski

(UM Szczecin)

Rower miejski w Szczecinie zacznie działać od sierpnia – pod nazwą Bike_S. Pierwsza bezobsługowa wypożyczalnia rowerów została uruchomiona w Paryżu w 2007 roku. Śladem stolicy Francji poszły Londyn, Barcelona Kopenhaga i setki miast na całym świecie. Szczeciński system na starcie będzie miał 338 rowerów i 33 stacje z 505 stojakami. Wszystkie stacje będą w śródmieściu, ale już trwają przymiarki do rozbudowy systemu o inne dzielnice, w tym przede wszystkim o prawobrzeże. Wypożyczający rower pierwsze 20 minut jeździ za darmo. Licznik zaczyna bić dopiero po 20 minucie (do 60 minuty = 1 zł, od 61 do 120 minuty = 3 zł od 121 do 180 minuty = 5 zł, każda następna godzina 7 zł). Rowery pobiera się i oddaje w dowolnej stacji w mieście za pomocą tzw. inteligentnej karty albo przesłanego przez operatora PIN-u.

Maszyny na Trasie Średnicowej

(UM Toruń)

Trwa budowa II etapu  Trasy Średnicowej Północnej. Obejmuje on odcinek od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do Grudziądzkiej. W ramach zadania wybudowany zostanie 3-kilometrowy odcinek drogi z dwupasmową jezdnią, która będzie biec na odcinku od ul. Grudziądzkiej do węzła drogowego w ciągu ul. Wschodniej do włączenia w ulicę M. Skłodowskiej-Curie. Dla pieszych zostaną wybudowane chodniki, a dla rowerzystów powstaną drogi rowerowe. Na całym odcinku zostanie zamontowane oświetlenie  i nasadzona zieleń. Inwestycja obejmie również wybudowanie wiaduktu nad torami kolejowymi wraz ze zjazdami, kładki dla pieszych, przepustu rowerowego (46 m), estakady dla rowerów i niepełnosprawnych (90 m) i ekranów akustycznych. Przebudowie zostaną poddane 3 skrzyżowania.

Nowe rozwiązania dla rowerzystów

(UM Toruń)

Na al. Solidarności po raz pierwszy w Toruniu wprowadzony został kontrapas rowerowy, czyli wydzielony z jezdni pas przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów. Umożliwia on podróż rowerem na relacji plac Teatralny – plac NOT. Z kolei na krótkim fragmencie Szosy Chełmińskiej na odcinku od pl. NOT do ul. Grudziądzkiej wprowadzono pasy rowerowe.

Przystosowanie al. Solidarności dla dwukierunkowego ruchu rowerowego jest bardzo ważne, gdyż właśnie tędy przebiega najkrótsza trasa łącząca Stare Miasto z północną częścią Torunia. Rowerzysta chcący jechać w kierunku północnym od strony pl. Teatralnego, czyli ulicy Chełmińskiej lub ul. Wały gen. Sikorskiego powinien – stosując się do wskazań sygnalizacji świetlnej i oznakowania poziomego – wjechać na kontrapas, który wydzielony jest po prawej stronie jezdni alei Solidarności linią ciągłą oraz znakami poziomymi i pionowymi.

Most z większym dofinansowaniem?

(UM Toruń)

Rosną szanse na zwiększenie kwoty  dofinansowania dla budowy toruńskiego mostu. W odpowiedzi na kolejne wystąpienie prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego, Centrum Unijnych Projektów Transportowych wydało pozytywną opinię w tej sprawie. W przywołanym piśmie CUPT wnioskuje o zwiększenie stopy i kwoty  dofinansowania do poziomu maksymalnego tj. do 85% kosztów kwalifikowalnych. – Rekomendacja CUPT-u to potwierdzenie tego, co ustaliła Komisja Europejska, oceniając projekt mostowy w maju 2011 roku. Już wówczas stwierdzono, że z uwagi na kluczowe znaczenie projektu dla regionu i kraju – powinien on być dofinansowany w maksymalnym stopniu – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dotychczas jest to zaledwie 53,75% dofinansowania, czyli 327,01 mln zł, dlatego nieustannie zabiegaliśmy i zabiegamy o zwiększenie przyznanej Toruniowi mostowej dotacji – mówi prezydent.

Bezpieczne wakacje na kolei

(PKP PLK)

Więcej patroli Straży Ochrony Kolei na stacjach, w pociągach i na szlakach kolejowych. Funkcjonariusze w czasie wakacji dbają o bezpieczeństwo podróżnych dojeżdżających do pracy i korzystających z pociągów wakacyjnych. Więcej patroli Straży Ochrony Kolei na stacjach, w pociągach i na szlakach kolejowych dba o bezpieczeństwo podróżnych. Patrolowane są przede wszystkim krajowe i międzynarodowe wakacyjne pociągi pasażerskie. Dodatkowo monitoring obejmuje przejazdy pociągów kolonijnych. Aby skutecznie dbać o bezpieczeństwo podróżnych, SOK zwiększyła również częstotliwość obserwacji na terenie dworców kolejowych, peronów i terenów stacji. Na szlakach kolejowych i obszarach stacji wykorzystuje 9 samochodów mobilnego centrum monitoringu „MCM”. Szczególną obserwacja objęte zostały miejsca nielegalnych przejść przez tory.

Trzy miesiące tanich podróży z Weekendową Biletomanią

(PKP Intercity)

Na wakacyjny wypad do Zakopanego czy nad morze można pojechać z PKP Intercity już za 29 zł. Przewoźnik od ponad trzech miesięcy oferuje bilety w specjalnych cenach w ramach Weekendowej Biletomanii. Na pasażerów wciąż czeka jeszcze ponad 630 tys. biletów.

Zbliża się kolejny weekend promocji, w której PKP Intercity oferuje pulę biletów w stałej, niskiej cenie – 29 zł na pociągi Twoich Linii Kolejowych (TLK) i 49 zł na Expressy InterCity (EIC). Oferta obejmuje przejazdy na dowolnej trasie, w wybranym przez pasażera terminie. Bilety są dostępne najwcześniej na 30, a najpóźniej na 7 dni przed planowaną podróżą. Można je kupić od godziny 1:00 w sobotę do godziny 23:30 w niedzielę. Bilety objęte promocją Weekendowa Biletomania są dostępne wyłącznie przez internet

Decyzja Komisji dla projektu PAŻP współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

(Polska Agencja Żeglugi Powietrznej)

Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą dofinansowanie z Funduszu Spójności dla projektu „Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym”. Przedsięwzięcie jest realizowane przez PAŻP w ramach: priorytetu VI Drogowa i lotnicza sieć TEN-T, działanie 6.3 Rozwój sieci lotniczej TEN-T Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt o wartości całkowitej 559 450 923,12 zł otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 290 786 552,47 zł. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu lotniczego, zwiększenie przepustowości oraz pojemności polskiej przestrzeni powietrznej, poprawa usług świadczonych przez państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym oraz zmniejszenie wpływu lotnictwa na środowisko naturalne.

5. spotkanie komitetu ds. zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami

(Urząd Lotnictwa Cywilnego)

Na terenie Portu Lotniczego Kraków-Balice odbyło się piąte spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami. Przedstawiciele portów lotniczych, specjaliści z zakresu SMS i zagrożeń powodowanych przez zwierzęta oraz ornitolodzy uczestniczyli w dyskusjach na temat prezentowanych zagadnień. Przyjęte zostały prezentacje dotyczace praktycznych metod zapobiegania zagrożeniom ze strony ptaków poprzez likwidację kolonii gawronów w otoczeniu lotniska w Radomiu i stosowania polityki utrzymania wysokiej trawy na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach oraz przedstawicielki Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska dot. możliwości uzyskiwania zezwoleń na odstępstwa od obowiązujących zakazów z zakresu ochrony gatunkowej zwierząt.

PAŻP uczestniczyła w X Małopolskim Pikniku Lotniczym

(Polska Agencja Żeglugi Powietrznej)

Stoisko PAŻP – przybliżające Agencję i pracę kontrolerów ruchu lotniczego, było jedną  z atrakcji Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który już po raz dziesiąty zorganizowano na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Po raz pierwszy nad Krakowem pojawił się brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire w malowaniu 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego. Podczas jubileuszowego pikniku zaprezentowano ponad 100 statków powietrznych: samolotów, szybowców, helikopterów, motolotni, balonów. Podziwiać można było akrobacje wielokrotnych mistrzów świata oraz polskich grup „Żelazny” i „Biało-Czerwone Iskry”.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Australijczycy zgazują węgiel koło Krakowa

(BIZNESALERT.PL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Australijskie Linc Energy, które w 2011 roku uzyskało koncesje na wydobycie węgla na Górnym Śląsku, informuje, że otrzymało wstępną zgodę polskiego ministerstwa środowiska na demonstracyjne podziemne zgazowanie węgla w okolicach Krakowa. Z koncesji w posiadaniu firmy w przyszłości mogłoby pochodzić nawet 10 mld m3 gazu pochodzącego ze zgazowania węgla rocznie. Firma szacuje, że ze złóż węgla w jej dyspozycji można zgazować do 800 mld m3 gazu ziemnego. Po nabyciu w 2014 roku koncesji Polanka Wielkie Drogi o złożach szacowanych na 1,2 mld ton i Kobior szacowanej na 2,8 mld ton, firma ocenia swoje portfolio w Polsce na około 4 mld ton węgla. Linc Energy zamierza teraz sprowadzić część sprzętu z Australii i rozpocząć ocenę oddziaływania swoich prac na polskie środowisko naturalne. Jej przedstawiciele przekonują, że dzięki zgazowaniu węgla Polska mogłaby uniezależnić się od importu gazu ziemnego z Rosji. Spółka prowadzi działalność w Azji i Australii. Oprócz zgazowywania węgla, skrapla ten surowiec i gaz ziemny.

Ministerstwo środowiska odwołuje dyrektora PIG-PIB

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

Minister środowiska odwołał prof. Jerzego Nawrockiego ze stanowiska Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca dyrektora PIG-PIB, Roman Smółka – informuje Ministerstwo Środowiska.

Polska energetyka na celowniku hakerów

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Podczas ostatnich ataków cyberprzestępców na infrastrukturę informatyczną instytucji rządowych oraz firm energetycznych włamywacze chcieli zdobyć dane o zasobach złóż i wynikach badań – donosi „Rzeczpospolita”. Według relacji dziennika ofiarami włamań grupy hakerów Dragonfly padły między innymi Kancelaria Premiera, MSZ, MG i podwykonawcy koncernów energetycznych. Jak pisze „Rz”, jej źródła twierdzą, że hakerzy mogli zaatakować gorzej zabezpieczoną infrastrukturę teleinformatyczną podwykonawców firm energetycznych, a celem ich działań było pozyskanie danych na temat złóż i działalności poszukiwawczej. Cytowana przez gazetę osoba z branży surowcowej tłumaczy, że aby osiągnąć ten cele cyberprzestępcy mogli zaatakować właśnie słabiej chronione firmy geodezyjne, wiertnicze i instytucje geologiczne gromadzące dane o złożach. Dziennik dodaje, że jednocześnie w ocenie Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT, która działa w ramach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, bezpieczeństwo witryn Państwowego Instytutu Geologicznego czy Centralnego Ośrodka Geodezji i Kartografii pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Poszukiwania gazu łupkowego w Danii rozpoczną się w b.r.

(REUTERS/RIGZONE/BBC/TERESA WÓJCIK)

Total poinformował w ubiegły piątek, że pierwsze odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego planuje wykonać w Danii w grudniu lub najpóźniej na początku stycznia 2015 r. Gmina Frederikshavn w północnej Danii w zeszłym tygodniu wydała zezwolenie na wykonanie tych odwiertów. Są to pierwsze wiercenia testowe złóż łupkowych w Skandynawii. Eksperci zwracają uwagę, że zarówno w Danii, jak i w Norwegii spada wydobycie gazu ze złóż konwencjonalnych i pojawiło się duże zainteresowanie surowcem ze złóż niekonwencjonalnych.

MSZ Rosji w Sofii i Lublanie

(REUTERS/AP/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjski MSZ poinformował w piątek, że szef resortu, Siergiej Ławrow 7 i 8 lipca złoży wizyty w Sofii oraz w Lublanie. Celem wizyt są rozmowy z politykami obu państw o przyspieszeniu realizacji projektu South Stream. W oficjalnym komunikacie wyrażona jest nadzieja, że „rozmowy w Sofii przyczynią się do poprawy sytuacji w sektorze energetycznym, przede wszystkim, jeśli chodzi o problemy, jakie się pojawiły w związku z pracami nad budową bułgarskiego odcinka rury”. Obszerny program mają mieć rozmowy w Lublanie – wynika z komunikatu. „Rosja jest otwarta na inwestowanie w Słowenii, ponieważ sprzyjają temu warunki. Realizacja słoweńskiego odcinka South Stream powinna pomóc w znacznym zwiększeniu wspólnych inwestycji w wielu innych gałęziach gospodarki”. Wg strony rosyjskiej, Lublana i Moskwa mają wspólny cel – podejmowanie i realizowanie decyzji, które stronom-udziałowcom projektu South Stream „umożliwią poszanowanie zobowiązań przyjętych w podpisanych międzypaństwowych umowach ze stroną rosyjską bez naruszania dotyczących energetyki przepisów UE oraz unijnych praw i dyrektyw obowiązujących w tym sektorze.” Dzisiaj ma się także odbyć przełożona z piątku rozmowa telefoniczna rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Novaka z komisarzem ds. energii Unii Europejskiej Guntherem Oettingerem poświęcona tematowi projektu South Stream, kryzysowi ukraińskiemu oraz stabilności dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Naftogaz: gazu z UE wystarczy na sezon zimowy

(UKRAINA NEWS/ITAR TASS/RIA NOVOSTI/REUTERS/TERESA WÓJCIK/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Naftogaz Ukrainy decyduje się na zakup gazu od dostawców z UE po cenie 365-370 dol. za tys. m. sześc. – zakomunikował w miniony piątek szef tego państwowego koncernu  Andriej Kobolew. Jego zdaniem Ukraina będzie w stanie przetrwać zimowy sezon przy wyłącznych dostawach gazu z Unii Europejskiej świadczonych za pomocą rewersów gazowych. Oczywiście, przy racjonalnym gospodarowaniu wolumenem z dostaw. „Aby zaoszczędzić gaz na sezon grzewczy, obecnie musimy zużywać go o około 20 proc. mniej” – powiedział Kobolew na konferencji prasowej w ostatnią sobotę. Oszczędności musi dokonać szczególnie sektor publiczny, gdzie są możliwości zmniejszenia zużycia gazu nawet o 4 mld m. sześc. Itar-Tass przy okazji zarzuca stronie ukraińskiej, że zgodziła się nabywać gaz od państw UE w cenie 365 – 370 dol. za 1 tys. m. sześc., gdy Gazpromowi oferowała znacznie niższe ceny – od 326 dol. za 1 tys. m. sześc., a nawet 268 dol. Werchowna Rada przyjęła projekt ustawy nr 4116A zwiększającej kontrolę rządu nad sektorem energetycznym. Za nią głosowało 229 deputowanych. Daje ona także prawo spółkom z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych do wejścia do konsorcjum zarządzającego ukraińskimi gazociągami przy zachowaniu pakietu kontrolnego przez Ukraińców. Premier Aresenij Jaceniuk ocenia, że te posunięcia są niezbędne, ponieważ Rosja korzysta z wszelkich dostępnych narzędzi nacisku na Ukrainę a jego kraj jest „na granicy załamania energetycznego”. Kijów zamierza między innymi zmusić firmy prywatne handlującego gazem (szczególnie Dtek i Vetek) do wpompowania części swoich zasobów do magazynów gazowych. Nowa ustawa daje rządowi prawo wprowadzenia stanu wyjątkowego i dyktowania wtedy firmom komu mają sprzedawać gaz oraz za jaką cenę niezależnie od podpisanych kontraktów. Dzięki niemu w wypadku poważnego kryzysu gazowego, Werchowna Rada może nakazać firmom przekierowanie całego posiadanego gazu do gospodarstw domowych. Ustawa trafi do parlamentu na drugie czytanie na koniec lipca lub w sierpniu. Z informacji Ukrtransgazu wynika, że w ukraińskich magazynach gazowych o całkowitej pojemności 32 mld m3 znajduje się obecnie 14,371 mld m3 surowca. Magazyn o pojemności 1 mld m3 znajduje się na Krymie. Do tej pory kontrolowała go spółka-córka Naftogazu – Czornomornaftogaz, która po aneksji półwyspu przez Rosjan została przejęta przez Gazprom. Kijów nie uznaje aneksji ani przejęcia. Posiadłości Ukrainy na Krymie są częścią przedmiotu skargi Kijowa przeciwko Rosji w sprawie aneksji.

Mniejsza dywidenda od Gazpromu. Na horyzoncie prawo antymonopolowe w sektorze gazu

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

W 2016 roku dywidenda opłacona przez Gazprom rosyjskiemu skarbowi może być niższa od oczekiwanej. Ministerstwo finansów Rosji obniżyło prognozę na ten temat o 32 procent do poziomu 84,4 mld rubli (2,5 mld dolarów). Obniżenie szacunku wynika z przewidywanych kosztów, jakie poniesie Gazprom z tytułu kosztownej budowy gazociągu Siła Syberii do Chin oraz South Stream do południowej Europy. Na mocy decyzji ministerstwa finansów w 2016 roku firmy państwowe zostaną zobowiązane do wypłaty przynajmniej 35 procent swoich zysków na rzecz skarbu państwa w celu reperowania budżetu. Analitycy cytowani przez Bloomberg spekulują, że Moskwa może porzucić ten plan w kontekście Gazpromu, jeśli firma będzie miała nadal problemy. Powstał już projekt liberalizacji eksportu gazu ziemnego za pomocą rurociągów. Za jego pomocą Kreml złamie monopol Gazpromu w tym zakresie. Zrobił to już w sektorze LNG. Na zmianach prawnych chcą zyskać konkurenci firmy –Rosnieft i Novatek. Będą mogli ubiegać się z pięcioletnim wyprzedzeniem o dostęp do tzw. wolnych mocy w gazociągach pod kontrolą Gazpromu. Jeżeli gazociąg Siła Syberii zostanie zgodnie z planem uruchomiony w 2019 roku to już teraz konkurenci starego monopolisty będą mogli wystąpić o dostęp do jego mocy przesyłowych. Zależało na tym Rosnieftowi, który przedstawił śmiałe plany ekspansji w Azji. Gazprom nie chce dopuścić konkurencji do swoich rur.

Jamalska spółka-córka Rosnieftu oskarżona o skażenie środowiska

(ITAR TASS/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Pięć spraw karnych wszczęto wobec RN-Purnieftgas, jamalskiej spółki zależnej Rosnieftu. Powodem jest wielokrotne skażenie gruntów na skutek przecieków uszkodzonego rurociągu – poinformowała media prokuratura Okręgu Autonomicznego Jamałsko-Nienieckiego. Według śledztwa prokuratury w 2013 – 2014 r. na skutek poważnych uszkodzeń rurociągu prowadzącego z pola Barsukowskoje-Tarasowskoje miały miejsce wycieki ropy, które spowodowały duże skażenia i zniszczenie prawie 8,8 tys. m. kw. lasu. Straty oszacowano na ponad 3 mln rubli, nie licząc kosztów usuwania skutków strat i rekultywacji terenu, które będzie musiała ponieść spółka RN-Purnieftgas. O karach nałożonych na tę spółkę zadecydują wyroki sądu.

Rosnieft celuje w Syberię

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjska firma energetyczna Rosnieft planuje dalsze poszukiwania ropy naftowej na Wschodniej Syberii i Morzu Arktycznym. Część projektów ma zamiar rozwijać we współpracy z amerykańskim Exxon Mobil. Według analityków cytowanych przez Financial Times firma będzie teraz mniej zainteresowana kupnem nowych aktywów.

Turkmenistan chce słać gaz do Europy

(NEW EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po spotkaniu tureckiego prezydenta Abdullaha Gula z jego turkmeńskim odpowiednikiem Kurbangulą Berdymuchamedowem w Ankarze, Turcja zadeklarowała, że będzie w przyszłości słać gaz z Turkmenistanu do klientów europejskich. Posłuży do tego Gazociąg Transanatolijski (TANAP) mający połączyć złoża azerskie z zachodnią granicą Turcji. Strony nie zdradziły w jaki sposób turkmeński surowiec dotrze do TANAP. Problemem będzie spór o Morze Kaspijskie. Rosja i Iran nie uznają jednostronnych decyzji infrastrukturalnych dotyczących tego akwenu. TANAP ma według planów zostać uruchomiony w 2018 roku. Jego początkowa przepustowość ma wynieść 16 mld m3 rocznie by osiągnąć 31 mld m3 w 2026 roku. Azerowie zapewnią surowiec o wolumenie 10 mld m3. Pozostałą lukę może wypełnić gaz z Turkmenistanu. Ten ma potencjał wydobywczy na poziomie 80 mld m3 gazu rocznie.

USA światowym liderem wydobycia ropy

(BLOOMBERG/REUTERS/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

Stało się to znacznie wcześniej niż zapowiadali eksperci – Stany Zjednoczone wyprzedziły w wydobyciu ropy Arabię Saudyjską i Rosję już w pierwszej połowie 2014 r. Są na pozycji światowego lidera rynku węglowodorów. Informację podała agencja Bloomberg w Dniu Niepodległości USA, 4 lipca.

Według danych Departamentu Energii USA w pierwszym kwartale b.r. w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano ponad 11 mln baryłek ropy dziennie, pomimo poważnych trudności wydobycia w styczniu i lutym (wyjątkowo mroźna i śnieżna zima). Dla porównania – produkcja ropy naftowej w Rosji w tym samym okresie wyniosła ok. 10,5 mln baryłek dziennie, a w Arabii Saudyjskiej – około 9,45 mln baryłek dziennie. Raport Bank of America Corp. z 27 czerwca, podkreśla, że ten szybki awans na lidera globalnego rynku ropy USA zawdzięczają rewolucji łupkowej. „Ameryka jest obecnie największym na świecie producentem ropy naftowej i gazu. Osiągnięte dzięki temu niskie ceny energii są obecnie główną siłą napędową amerykańskiej gospodarki. Zawdzięczamy to eksploatacji złóż łupkowych” – komentuje główny analityk rynku energii Francisco Blanch z Bank of America.

Produkcja ropy błyskawicznie rośnie w basenach łupkowych w Teksasie i Dakocie Północnej dzięki zastosowaniu frackingu, przy czym technologia ta jest ostatnio wciąż doskonalona, co umożliwia zwiększenie efektywności wydobycia. Międzynarodowa Agencja Energii ocenia, że do 2019 r. wydobycie ropy w USA wzrośnie do 13,1 mln baryłek dziennie, umacniając pozycję tego kraju, jako lidera światowego rynku węglowodorów. Ocenia się, że jeśli chodzi o ropę – tę pozycję Stany Zjednoczone utrzymają do 2030 r. produkując mniej więcej taki sam wolumen – nieco ponad 13 mln baryłek dziennie. Po 2030 r. ma nastąpić powolny spadek wydobycia, jednakże analitycy zastrzegają, że oceny te są oparte na obecnym rozpoznaniu zasobów naturalnych w USA. Francisco Blanch zauważa, że „więcej niż możliwe są różne niespodzianki, które amerykańska gospodarka rynkowa umie sprawnie i szybko wykorzystać”.

INFRASTRUKTURA

Z premierem Dolnej Saksonii o polsko-niemieckiej współpracy

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska spotkała się ze Stephanem Weilem, przewodniczącym Bundesratu oraz premierem Dolnej Saksonii. Rozmowy dotyczyły m.in. rozwoju transportu. Wśród polskich priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata jest rozwój infrastruktury zgodnej z założeniami europejskiej sieci transportowej TEN-T. Realizacja tego priorytetu zapewni zgodność systemów transportowych między poszczególnymi państwami członkowskimi UE. – Pozytywnie oceniamy współpracę między Polską i Niemcami, zarówno w zakresie transportu kolejowego, jak i drogowego. Dlatego jesteśmy przekonani, że intensyfikacja polsko – niemieckiej współpracy przyczyni się m.in. do skrócenia czasu podróży kolejowych między naszymi krajami – mówiła Bieńkowska.

Kongres Infrastruktury Polskiej odbędzie się w Krakowie

(UM Kraków)

Kraków będzie gospodarzem II Kongresu Infrastruktury Polskiej. Wydarzenie, którego współorganizatorem będzie Miasto Kraków odbędzie się 5 listopada w Centrum ICE Kraków. Porozumienie w sprawie organizacji w Krakowie II Kongresu Infrastruktury Polskiej podpisał prezydent Jacek Majchrowski. Po raz pierwszy Kongres Infrastruktury Polskiej zorganizowano w 2013 r. w Warszawie. Wydarzenie gromadzi decydentów szczebla rządowego i samorządowego, a także projektantów, przedstawicieli firm wykonawczych oraz przemysłu. Organizatorami Kongresu Infrastruktury Polskiej jest „Inicjatywa dla Infrastruktury” i Miasto Kraków, a wśród parterów znaleźli się Zespół Doradców Gospodarczych TOR, Railway Business Forum, Stowarzyszenie Transportu Publicznego i Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Umowa na zakup nowych tramwajów podpisana

(UM Kraków)

W Magistracie podpisano umowę na zakup i dostawę 36 fabrycznie nowych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych. Będą to najdłuższe w Polsce tramwaje, które w przyszłym roku zaczną kursować m.in. na linii nr 4. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie podpisało z firmą PESA Bydgoszcz SA umowę na dostawę 36 fabrycznie nowych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych o nazwie „Krakowiak”. – Kraków sukcesywnie modernizuje swój tabor tramwajowy. Pojazdy, które tym razem kupujemy będą najdłuższymi tramwajami w Polsce. Bardzo ważne jest to, że pojadą one na mocno obciążonych obecnie trasach, w tym na linii nr 4 do Nowej Huty – mówił prezydent Jacek Majchrowski po podpisaniu umowy. Realizacja tego kontraktu umożliwi wycofanie z ruchu starych wagonów tramwajowych 105Na z wysoką podłogą.

Uwaga, wyłączenia ruchu na Trasie Armii Krajowej

(UM Warszawa)

Wykonawca przebudowy Trasy Armii Krajowej do parametrów drogi ekspresowej zapowiada od niedzieli, 6 lipca, wieczorem poważne zmiany w ruchu. W różnych etapach zamykane będą jezdnie główne i zbiorczo-rozprowadzające na węźle Modlińska. Od 6 do 10 lipca drogowcy będą wyburzali fragment zamkniętej estakady w kierunku Białołęki (kierunek zachód-północ), który znajduje się nad trasą na węźle Modlińska. Wprowadzane będą następujące zmiany w ruchu: w niedzielę, 6 lipca, ok. godz. 22.00 zamknięta zostanie południowo-wschodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca (kierunek Marki) Trasy AK. W poniedziałek 7 lipca ok. godz. 6.00 włączony do ruchu zostanie jeden pas jezdni, drugi pozostanie zamknięty do godzin nocnych.

Nadjeżdża Bike_S – szczeciński rower miejski

(UM Szczecin)

Rower miejski w Szczecinie zacznie działać od sierpnia – pod nazwą Bike_S. Pierwsza bezobsługowa wypożyczalnia rowerów została uruchomiona w Paryżu w 2007 roku. Śladem stolicy Francji poszły Londyn, Barcelona Kopenhaga i setki miast na całym świecie. Szczeciński system na starcie będzie miał 338 rowerów i 33 stacje z 505 stojakami. Wszystkie stacje będą w śródmieściu, ale już trwają przymiarki do rozbudowy systemu o inne dzielnice, w tym przede wszystkim o prawobrzeże. Wypożyczający rower pierwsze 20 minut jeździ za darmo. Licznik zaczyna bić dopiero po 20 minucie (do 60 minuty = 1 zł, od 61 do 120 minuty = 3 zł od 121 do 180 minuty = 5 zł, każda następna godzina 7 zł). Rowery pobiera się i oddaje w dowolnej stacji w mieście za pomocą tzw. inteligentnej karty albo przesłanego przez operatora PIN-u.

Maszyny na Trasie Średnicowej

(UM Toruń)

Trwa budowa II etapu  Trasy Średnicowej Północnej. Obejmuje on odcinek od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do Grudziądzkiej. W ramach zadania wybudowany zostanie 3-kilometrowy odcinek drogi z dwupasmową jezdnią, która będzie biec na odcinku od ul. Grudziądzkiej do węzła drogowego w ciągu ul. Wschodniej do włączenia w ulicę M. Skłodowskiej-Curie. Dla pieszych zostaną wybudowane chodniki, a dla rowerzystów powstaną drogi rowerowe. Na całym odcinku zostanie zamontowane oświetlenie  i nasadzona zieleń. Inwestycja obejmie również wybudowanie wiaduktu nad torami kolejowymi wraz ze zjazdami, kładki dla pieszych, przepustu rowerowego (46 m), estakady dla rowerów i niepełnosprawnych (90 m) i ekranów akustycznych. Przebudowie zostaną poddane 3 skrzyżowania.

Nowe rozwiązania dla rowerzystów

(UM Toruń)

Na al. Solidarności po raz pierwszy w Toruniu wprowadzony został kontrapas rowerowy, czyli wydzielony z jezdni pas przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów. Umożliwia on podróż rowerem na relacji plac Teatralny – plac NOT. Z kolei na krótkim fragmencie Szosy Chełmińskiej na odcinku od pl. NOT do ul. Grudziądzkiej wprowadzono pasy rowerowe.

Przystosowanie al. Solidarności dla dwukierunkowego ruchu rowerowego jest bardzo ważne, gdyż właśnie tędy przebiega najkrótsza trasa łącząca Stare Miasto z północną częścią Torunia. Rowerzysta chcący jechać w kierunku północnym od strony pl. Teatralnego, czyli ulicy Chełmińskiej lub ul. Wały gen. Sikorskiego powinien – stosując się do wskazań sygnalizacji świetlnej i oznakowania poziomego – wjechać na kontrapas, który wydzielony jest po prawej stronie jezdni alei Solidarności linią ciągłą oraz znakami poziomymi i pionowymi.

Most z większym dofinansowaniem?

(UM Toruń)

Rosną szanse na zwiększenie kwoty  dofinansowania dla budowy toruńskiego mostu. W odpowiedzi na kolejne wystąpienie prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego, Centrum Unijnych Projektów Transportowych wydało pozytywną opinię w tej sprawie. W przywołanym piśmie CUPT wnioskuje o zwiększenie stopy i kwoty  dofinansowania do poziomu maksymalnego tj. do 85% kosztów kwalifikowalnych. – Rekomendacja CUPT-u to potwierdzenie tego, co ustaliła Komisja Europejska, oceniając projekt mostowy w maju 2011 roku. Już wówczas stwierdzono, że z uwagi na kluczowe znaczenie projektu dla regionu i kraju – powinien on być dofinansowany w maksymalnym stopniu – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dotychczas jest to zaledwie 53,75% dofinansowania, czyli 327,01 mln zł, dlatego nieustannie zabiegaliśmy i zabiegamy o zwiększenie przyznanej Toruniowi mostowej dotacji – mówi prezydent.

Bezpieczne wakacje na kolei

(PKP PLK)

Więcej patroli Straży Ochrony Kolei na stacjach, w pociągach i na szlakach kolejowych. Funkcjonariusze w czasie wakacji dbają o bezpieczeństwo podróżnych dojeżdżających do pracy i korzystających z pociągów wakacyjnych. Więcej patroli Straży Ochrony Kolei na stacjach, w pociągach i na szlakach kolejowych dba o bezpieczeństwo podróżnych. Patrolowane są przede wszystkim krajowe i międzynarodowe wakacyjne pociągi pasażerskie. Dodatkowo monitoring obejmuje przejazdy pociągów kolonijnych. Aby skutecznie dbać o bezpieczeństwo podróżnych, SOK zwiększyła również częstotliwość obserwacji na terenie dworców kolejowych, peronów i terenów stacji. Na szlakach kolejowych i obszarach stacji wykorzystuje 9 samochodów mobilnego centrum monitoringu „MCM”. Szczególną obserwacja objęte zostały miejsca nielegalnych przejść przez tory.

Trzy miesiące tanich podróży z Weekendową Biletomanią

(PKP Intercity)

Na wakacyjny wypad do Zakopanego czy nad morze można pojechać z PKP Intercity już za 29 zł. Przewoźnik od ponad trzech miesięcy oferuje bilety w specjalnych cenach w ramach Weekendowej Biletomanii. Na pasażerów wciąż czeka jeszcze ponad 630 tys. biletów.

Zbliża się kolejny weekend promocji, w której PKP Intercity oferuje pulę biletów w stałej, niskiej cenie – 29 zł na pociągi Twoich Linii Kolejowych (TLK) i 49 zł na Expressy InterCity (EIC). Oferta obejmuje przejazdy na dowolnej trasie, w wybranym przez pasażera terminie. Bilety są dostępne najwcześniej na 30, a najpóźniej na 7 dni przed planowaną podróżą. Można je kupić od godziny 1:00 w sobotę do godziny 23:30 w niedzielę. Bilety objęte promocją Weekendowa Biletomania są dostępne wyłącznie przez internet

Decyzja Komisji dla projektu PAŻP współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

(Polska Agencja Żeglugi Powietrznej)

Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą dofinansowanie z Funduszu Spójności dla projektu „Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym”. Przedsięwzięcie jest realizowane przez PAŻP w ramach: priorytetu VI Drogowa i lotnicza sieć TEN-T, działanie 6.3 Rozwój sieci lotniczej TEN-T Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt o wartości całkowitej 559 450 923,12 zł otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 290 786 552,47 zł. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu lotniczego, zwiększenie przepustowości oraz pojemności polskiej przestrzeni powietrznej, poprawa usług świadczonych przez państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym oraz zmniejszenie wpływu lotnictwa na środowisko naturalne.

5. spotkanie komitetu ds. zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami

(Urząd Lotnictwa Cywilnego)

Na terenie Portu Lotniczego Kraków-Balice odbyło się piąte spotkanie Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami. Przedstawiciele portów lotniczych, specjaliści z zakresu SMS i zagrożeń powodowanych przez zwierzęta oraz ornitolodzy uczestniczyli w dyskusjach na temat prezentowanych zagadnień. Przyjęte zostały prezentacje dotyczace praktycznych metod zapobiegania zagrożeniom ze strony ptaków poprzez likwidację kolonii gawronów w otoczeniu lotniska w Radomiu i stosowania polityki utrzymania wysokiej trawy na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach oraz przedstawicielki Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska dot. możliwości uzyskiwania zezwoleń na odstępstwa od obowiązujących zakazów z zakresu ochrony gatunkowej zwierząt.

PAŻP uczestniczyła w X Małopolskim Pikniku Lotniczym

(Polska Agencja Żeglugi Powietrznej)

Stoisko PAŻP – przybliżające Agencję i pracę kontrolerów ruchu lotniczego, było jedną  z atrakcji Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który już po raz dziesiąty zorganizowano na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Po raz pierwszy nad Krakowem pojawił się brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire w malowaniu 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego. Podczas jubileuszowego pikniku zaprezentowano ponad 100 statków powietrznych: samolotów, szybowców, helikopterów, motolotni, balonów. Podziwiać można było akrobacje wielokrotnych mistrzów świata oraz polskich grup „Żelazny” i „Biało-Czerwone Iskry”.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły