EnergetykaGaz.

Naimski: Polska prowadzi z Brukselą udany dialog o gazie

Piotr Naimski / fot. BiznesAlert.pl

Polska prowadzi udane rozmowy z Komisją Europejską na temat budowy nowych połączeń gazowych. Przykładem ma być kolejne porozumienie w sprawie Gazociągu Polska-Słowacja.

W dniu 18 grudnia podpisano trójstronną umowę o dofinansowaniu projektu na sumę prawie 108 mln euro. Operatorzy – Gaz-System i Eustream – podpisali także porozumienie pre-FID, które określa zasady współpracy do czasu ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Minister Naimski przewidział, że po rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu i budowie Baltic Pipe do 2022 roku dostawy z Polski będą mogły płynąć także przez Gazociąg Polska-Słowacja, który ma być gotowy w 2021 roku.

Gazociąg będzie tłoczył ze Słowacji na Polskę do 5,7 mld m sześc. rocznie. W drugim kierunku prześle 4,7 mld m sześc. na rok. – To połączenie zaczyna ważyć na mapie dywersyfikacyjnej regionu. Mamy trudne rozmowy o Nord Stream 2. Możliwość zapewnienia alternatywnego źródła dostaw przez Baltic Pipe i gazoport w Świnoujściu słowackim partnerem jest kluczowa. W razie przerwy dostaw przez Ukrainę to Słowacja jest na końcu rury i musi mieć alternatywę – ocenił Kurtyka.
Projekt czeski jest według przedstawicieli rządu realizowany równolegle, ale ze Słowacją udało się pójść dalej. – Mamy w tej sprawie bezpośrednią współpracę z DG ENER (Dyrektoriat Generalny Komisji Europejskiej do spraw energetyki – przyp. red.) – podkreślił Naimski.

– Osoby pracujące w tej dyrekcji są bliższe problemom energetycznym z racji stanowiska. Być może stąd wynika większe zrozumienie w tej dyrekcji dla sytuacji w środkowej Europie pod względem dostaw surowców. Stąd te inicjatywy, które są zbieżne z tym, co proponujemy w Polsce – ocenił.

Minister Kurtyka zapewnił, że z tą dyrekcją prowadzony jest owocny dialog, co deklarowali także jej przedstawiciele. – Jest duże zrozumienie dla uwarunkowań Europy Środkowej i zrozumienie, że po naszej stronie nie chodzi tylko o business as usual, ale rozwiązanie problemów – ocenił wiceminister.

Ministrowie nie chcieli się odnieść do pytań na temat o spór z Komisją Europejską o reformę sądownictwa.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X