„Aktualnie projekt znajduje się w fazie analiz i przygotowania do realizacji inwestycji. Podjęcie ostatecznej decyzji o uruchomieniu fazy realizacji inwestycji możliwe będzie po zakończeniu fazy przygotowania, a w szczególności po uzyskaniu wszelkich wymaganych zgód i pozwoleń administracyjnych, przeprowadzeniu postępowań na wybór głównych wykonawców i uzgodnieniu montażu finansowego” – poinformował.
Dodał, że w grupie prowadzone są m.in. analizy mające na celu wybór najbardziej korzystnego wariantu realizacji przedmiotowej inwestycji. Jednym z analizowanych wariantów jest transport węgla brunatnego z nowej odkrywki Złoczew do zmodernizowanej (po raz kolejny w przyszłości) Elektrowni Bełchatów. Ostateczny wybór wariantu, w tym technologii ewentualnego transportu węgla, będzie zależał m.in. od wyników analiz efektywności ekonomicznej.
„Należy również pamiętać, że decyzja o budowie kopalni Złoczew będzie podejmowana w ramach optymalizacji całego portfela wytwórczego GK PGE oraz uwzględni aktualne na dzień jej podejmowania prognozy makroekonomiczne, w tym dotyczące ceny uprawnień do emisji CO2, która jest kluczowym parametrem decydujący o efektywności ekonomicznej poszczególnych technologii wytwórczych oraz możliwości finansowania nowych inwestycji przez GK PGE” – napisał wiceminister.
„Miejsce dla elektrowni pracujących w podstawie KSE jest ograniczone. Co za tym idzie, budowa zbyt dużej liczby elektrowni podstawowych będzie prowadziła do wzmożonej konkurencji między jednostkami, a tym samym spadku obciążeń tych źródeł wytwórczych. To przełoży się na spadek przychodów i obniżenie stóp zwrotu poniżej oczekiwanych w momencie rozpoczęcia inwestycji. W związku z tym ostateczna decyzja dotycząca realizacji kopalni Złoczew będzie zależała dodatkowo od innych inwestycji realizowanych w sektorze” – dodał.