Alert

Ansaldo obsłuży turbiny gazowe PGE GiEK

Elektrociepłownia Lublin Wrotków należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, podpisała z Ansaldo Energia umowę na wsparcie techniczne utrzymania turbozespołu gazowego. Kontrakt obowiązywał będzie przez 5 lat, do 2023 roku a jego maksymalna wartość to 3,3 mln euro.

Umowa obejmuje wykonanie przez Ansaldo wszystkich planowanych i nieplanowych czynności serwisowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania turbiny gazowej i generatora turbiny oraz prowadzenie działań związanych z podniesieniem jej sprawności.

Kogeneracyjny blok gazowo-parowy jest eksploatowany w Elektrociepłowni Lublin Wrotków od 2002 roku. Zapewnia dostawy ciepła dla ponad połowy mieszkańców Lublina oraz energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego w pełni pokrywając maksymalne zapotrzebowanie na energię całego miasta.

Blok gazowo-parowy jest podstawową jednostką wytwórczą Elektrociepłowni Lublin Wrotków. To ekologiczny blok, którego praca przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w mieście. Tym bardziej zależy nam na jak najdłuższej i w miarę możliwości bezawaryjnej pracy turbiny gazowej – powiedział Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Turbozespół gazowy, składający się z turbiny gazowej oraz generatora, stanowi swego rodzaju “serce” bloku gazowo – parowego. W bieżącym roku, w trakcie remontu głównego bloku, zostaną wykonane prace zapewniające funkcjonowanie turbiny przez minimum następne 15 lat. W efekcie prowadzonych działań remontowych i modernizacyjnych wzrośnie również sprawność turbiny, a tym samym zostanie ograniczona ilość spalanego paliwa.

Elektrociepłownia Lublin Wrotków jest największym źródłem energii elektrycznej i cieplnej na Lubelszczyźnie. Posiada jeden z największych (będących w eksploatacji) bloków gazowo-parowych w Polsce oraz 4 kotły wodne. Elektrociepłownia dysponuje osiągalną mocą elektryczną 231 MWe oraz osiągalną mocą cieplną 627 MWt. W ciągu roku produkcja energii elektrycznej z bloku gazowo-parowego wynosi od 1000 do 1600 GWh. Ilość ciepła wytworzonego w bloku i kotłach wodnych jest uzależniona od zapotrzebowania miejskiej sieci ciepłowniczej i w ostatnich latach kształtuje się na poziomie ok. 3 000 000 GJ.

CIRE.pl


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X