Poroszenko: Rusza gra o gazociągi Ukrainy. Zwyciężą najlepsi

0
23
fot. Gazprom

Ukraina chce pozyskać partnera do zarządzania siecią przesyłu gazu (GTS), aby nie stracić roli państwa tranzytowego przy dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Według ukraińskiego prezydenta, zainteresowanie wyraziło ponad 10 spółek.

Zwyciężą najlepsi

O tym, że wśród zainteresowanych może pojawić się firma polska informował niedawno BiznesAlert.pl. Więcej na ten temat mówi przywódca Ukrainy. – Obecnie trwają prace nad znalezieniem spółek, które będą uczestniczyły w modernizacji i zarządzaniu ukraińską siecią przesyłu gazu – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. – Mówiąc otwarcie, Naftogaz wykonał bardzo dużą pracę. Zatrudnił doradcę, który przygotowuje propozycje dotyczące zarządzania ukraińskimi gazociągami, które będą transparentne, zgodne z przepisami międzynarodowymi. O ile wiem, już ponad 10 znanych na świecie firm wyraziło chęć wzięcia udziału w tym procesie – stwierdził.

Jednocześnie zwrócił uwagę na istotne decyzje, które w ostatnim czasie podjął rząd w Kijowie. Chodzi m.in. o przyjęte w 14 lutego postanowienie, w którym jasno wskazano terminy wydzielenia funkcji przesyłu i magazynowania gazu do nowo powołanej spółki.

– Zwyciężą ci, którzy mogą zapewnić tranzyt gazu, zapewnić efektywną modernizację sieci przesyłowej, zapewnić najwięcej korzyści Ukrainie z powodu eksploatacji sieci przesyłowej – dodał prezydent Poroszenko.

W połowie lutego wicepremier Ukrainy mówił o zainteresowaniu siedmiu spółek, w tym jednej z Polski. Wówczas przypomniał, że do 1 marca 2018 roku Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Węglowego oczekuje propozycji również od pozostałych spółek, które z różnych powodów nie zdążyły ich przedstawić w wymaganym terminie – do 1 lutego. Zgodnie z opracowanym przez Naftogaz, PwC i Rothschild planem, już w trzecim kwartale 2018 roku ma zostać podpisana z partnerem zagranicznym umowa na zarządzanie ukraińskim systemem przesyłowym gazu.

Ukraińskie gazociągi potrzebują partnera

Pozyskanie zagranicznych partnerów jest ważne dla Kijowa, z punktu widzenia utrzymania roli państwa tranzytowego przy dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Należy nadmienić, że na początku kwietnia Naftogaz, Ukrtransgaz, włoski Snam i słowacki Eustream podpisały memorandum o wspólnej ocenie możliwości współpracy przy wykorzystaniu oraz rozbudowie ukraińskiego systemu. Wspomniany dokument ma na celu zapewnienie długoterminowej stabilności przesyłu gazu przez Ukrainę, zgodnie ze standardami rynków europejskich, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania gazociągów Ukrainy, a także transparentnego i wolnego dostępu do nich stron trzecich, zgodnie z ukraińskim prawem. Pozyskanie kolejnych partnerów oraz możliwość rozwoju współpracy z dotychczasowymi będą prawdopodobnie uzależnione od tempa reform sektora energetycznego, realizowanych nad Dnieprem.

Ekonomiczeskaja Prawda/Piotr Stępiński

Jakóbik: Od rozstrzygnięcia na Ukrainie zależy polska polityka wschodnia w gazie