Energia elektrycznaŚrodowisko

Polska energetyka promuje walkę ze smogiem. Raport PKEE (RELACJA)

Za smog  i zanieczyszczenia powietrza odpowiadają nie tyle elektrownie i przemysł, ale przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli stare domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe.  Sektor ten odpowiada za ponad 40 proc. całkowitych emisji pyłu PM10 w Polsce, a także 80 proc. całkowitej emisji bezno(a)pirenu B(a)P – wynika z przedstawionego przez Polski Komitet Energii Elektrycznej raportu na temat smogu i działań polskiego sektora energetycznego na rzecz poprawy jakości powietrza, który zainaugurował kampanię informacyjno-edukacyjną „Energetyka kocha czyste powietrze”.

– Smog to temat istotny z punktu widzenia naszego zdrowia i jakości środowiska naturalnego. Tytuł jest nieco kontrowersyjny, ale skłaniający też do pewnych przemyśleń. Dzisiejszym spotkaniem inaugurujemy kampanię, która ma charakter informacyjno-edukacyjny i chcemy w ten sposób dotrzeć z rzetelną informacją do przeciętnego mieszkańca. Pragniemy, aby przekaz był wiarygodny i przejrzysty – powiedział Tomasz Kosiński, Dyrektor Biura PKEE.

Zdaniem prof. dr hab. Andrzeja Kraszewskiego z Politechniki Warszawskiej za smog w polskich miastach odpowiada niska emisja. – Kto jest odpowiedzialny? To często jest mierzona i kontestowana w Polsce a zwłaszcza w polskich miastach? To nie wielkie elektrownie. Za smog jest odpowiedzialny niska emisja, transport samochodowy ale są również inne źródła np. unoszenie wtórne i napływ z zewnątrz. Energetyka to nie jest ogród kwiatów ale jeżeli chodzi o smog w dużych miastach to nie jest ona głównym sprawcą – powiedział.

Jak zaznaczył dr inż. Janusz Zyśk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za złą jakość powietrza odpowiadają głównie gospodarstwa domowe, które także są zaliczane do niskiej emisji. Jak wynika z raportu ,,Ocena jakości powietrza dla Polski w 2015 roku” główną przyczyną przekroczenia dopuszczalnych poziomów dopuszczalnych PM10 i PM 2.5 było oddziaływanie emisji związanych z indywidualnym ogrzewaniem budynków. W tym kontekście wspomniał o wprowadzonych niedawno tzw. taryfach antysmogowych, które oferują dostęp do tańszej energii dla odbiorców, którzy zrezygnują ze spalania niskiej jakości paliw w swoich piecach domowych na rzecz ogrzewania energią elektryczną. – To może być jedno z rozwiązań wpływających na redukcję niskiej emisji – mówił ekspert.

W trakcie wystąpienia dr Zyśk zwrócił uwagę na spadek emisji generowanych przez energetykę. -W latach 1990-2015 nastąpiła w tym sektorze redukcja emisji o 95 proc. wszystkich frakcji pyłów. W tym czasie emisja  z transportu wzrosła, co jest efektem coraz większej liczby samochodów – powiedział. Podkreślił przy tym, że emisje zanieczyszczeń w sektorze energetycznym są ściśle kontrolowane a emitowany spaliny muszą spełniać normy określone w przepisach m.in. w standardach emisji dla pyłów w energetyce. W porównaniu z 2005 roku do 2021 roku emisja pyłu   z elektrowni opalanych węglem kamiennym spadnie blisko 18-krotnie.

Jak czytamy w raporcie PKEE pod koniec okresu grzewczego Komitet chce wystawić ,,Rachunek za SMOG” gdzie pokaże kto odpowiada za smog i będzie przekonywać do rozwiązań korzystnych zarówno od strony finansowej jak i przede wszystkim dla środowiska naturalnego.

Komitet chce przekonać jak największą liczbę osób do przejścia na tańsze i zdrowsze alternatywy dla ogrzewania dla ogrzewania domów starymi piecami. Ponadto przygotuje i przeprowadzi cykl debat skierowanych do społeczności lokalnych w polskich miastach i miasteczkach. – Mamy zamiar położyć dużo więcej nacisku na edukację. Musimy budzić świadomość – powiedział dr inż. Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Działania, które są i będą podejmowane na rzecz czystego powietrza i na rzecz walki ze smogiem, powinny być podejmowanie wspólnie na trzech poziomach – administracji rządowej, samorządowej   i spółek energetycznych. Chcielibyśmy trafić z przekazem, że energetyka podejmowała, podejmuje i będzie podejmowała wszelkie dostępne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Nikt nie jest idealny. Być może te próby, które podejmowane były do tej pory nie były skuteczne ale proponowane rozwiązania np. taryfy antysmogowe czy spodziewane rozporządzenie w sprawie jakości paliw to są kroki w odpowiednim kierunku. Branża dołoży wszelkich starań ze swojej strony aby o zadbać o czyste powietrze.


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X