Kontrolowana przez chińskie ministerstwo finansów spółka Huarong stała się akcjonariuszem CEFC, który powinien nabyć 14,16 proc. akcji Rosnieftu. Problemem przy finalizowaniu transkacji może okazać się brak możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy.
– Określona została ostateczna struktura akcjonariuszy Rosnieftu – mówił na początku września prezes koncernu Igor Sieczin. Słowa te padły po tym jak prywatna spółka z Chin China Energy CEFC poinformowała o planach odkupienia za 9,1 mld dolarów od konsorcjum Glencore i QIA 14,16 procent Jednakże u przyszłego akcjonariusza Rosnieftu pojawił się nowy akcjonariusz Huarong Asset Management. Spółka ta jest kontrolowana państwowy China Life Insurance i chińskie ministerstwo finansów. W grudniu 2017 i lutym 2018 roku w dwóch transzach kupiła CEFC Hainan International, które chce nabyć udziały w Rosniefcie.
Kwota transakcji zakupu 36,2 procent udziałów w CEFC nie została ujawniona ale kapitał zakładowy CEFC Hainan wzrósł o 1,52 mld dolarów. Pozostałe 63,8 procent udziałów w spółce posiada spółka CEFC Shanghai International Group Co.
Odsiecz z Chin
Głównym partnerem finansowym CEFC jest Chiński Bank Rozwoju, który miał odegrać znaczącą rolę przy zakupie przez spółkę za 9,1 mld dolarów 14,16 procent udziałów w Rosniefcie. Jednak jak przekonuje prezes Zheng Zhijie Bank Rozwoju nie był zaangażowany w tę transakcję. Jeżeli zostałaby ona sfinalizowana wówczas Glencore i QIA będą posiadały odpowiednio 0,5 i 4,7 procent udziałów w rosyjskim koncernie. Zgodnie z planem transakcja ma zostać sfinalizowana do końca pierwszego półrocza 2018 roku.
Jednak na razie CEFC nie udało się znaleźć źródła finansowania tej inwestycji. Wcześniej spółka za akcje w Rosniefcie chciała przeznaczyć 4 mld dolarów z własnych środków. Natomiast pozostałe 5,1 mld dolarów miało pochodzić z kredytów w tym od Chińskiego Banku Rozwoju. Może mieć jednak problemy ze względu na śledztwo toczone przeciwko prezesowi CEFC Ye Jianmingowi. Nie wykluczone, że środki pozyskane ze sprzedaży udziałów w CEFC Hainan zostaną przeznaczone na zakup aktywów w Rosniefcie.
Wiedomosti/Piotr Stępiński
Kardaś: Prywatyzacja Rosnieftu jest pełna niejasności (ANALIZA)