ENERGETYKA
Polska może dostać mniej darmowych uprawnień do emisji CO2
(DZIENNIK GAZETA PRAWNA)
„Dziennik Gazeta Prawna” dowiedział się nieoficjalnie, że tegoroczna pula darmowych uprawnień do emisji CO2 dla Polski może być mniejsza nawet o 10 procent. Trzy tygodnie temu w Parlamencie Europejskim przegłosowano decyzję o wycofaniu z rynku około 900 mln przydziałów na produkcję CO2. Komisja Europejska – nie chcąc czekać na ostateczne zatwierdzenie sprawy przez Radę Europy – planuje zmniejszyć zasób darmowych pozwoleń emisyjnych dla naszego kraju o 10 procent. Informację potwierdziło Ministerstwo Środowiska zastrzegając jednocześnie, iż ograniczenie to nie powinno dotyczyć wytwórców energii elektrycznej, które otrzymują uprawnienia na odrębnych zasadach. Ponad to, KE nie rozpatrzyła jeszcze polskiego wniosku o wydanie limitów uprawnień. Przedstawiciele polskiej branży energetycznej przyznają, że ograniczenie puli darmowych pozwoleń na emisję CO2 wpłynie na wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej.
Na Warmii i Mazurach nie będzie gdzie stawiać wiatraków
(GAZETA WYBORCZA)
Ekolodzy blokują budowę wiatraków na terenach o pięknych krajobrazach. Z badań możliwości sytuowania takich obiektów na Warmii i Mazurach wynika, że nie będzie to możliwe na ponad 90 procentach powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego. Ekolodzy uważają, że ewentualny zakaz pozwoli mimo to na „oszpecenie” pozostałych 10 procent powierzchni województwa. Z kolei Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej przekonuje, że wiatraki mogłyby wesprzeć biedniejsze gminy i wcale nie muszą być stawiane w miejscach cennych turystycznie. Ostateczną decyzję w sprawię ograniczeń podejmą samorządy.
Unia Europejska chce handlować przepustowością rurociągów
(RBTH)
Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem rynku handlu przepustowością infrastruktury energetycznej na terenie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Na takiej giełdzie dowolni inwestorzy mogliby rezerwować przepustowość rur takich, jak np. planowany gazociąg South Stream. Takie rozwiązanie dodatkowo osłabiłoby pozycję rosyjskiego Gazpromu, który cierpi już na regulacjach antymonopolowych w ramach trzeciego pakietu energetycznego (third party access – TPA – i rozdział właścicielski). Regulacje odnośnie giełdy przepustowości miałyby zostać dopisane do pakietu we wrześniu i wejść w życie w listopadzie 2015 roku. Pierwsze aukcje ruszyłyby w marcu 2016 roku. Wspomogą one realizację w praktyce zasady TPA, nakazującej swobodny dostęp do wszystkich rur zainteresowanym firmom.
Ukraińskie magazyny gazowe istotne dla UE
(UKR INFORM)
Brytyjski znawca branży energetycznej, David Clarke udzielił w ostatnim czasie wywiadu dla kanału telewizji BTB. W swej wypowiedzi przedstawił pogląd na temat planów budowy terminalu LNG na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że system przesyłowy gazu (GTS) na Ukrainie oraz pokłady składowanego tam surowca zagwarantują jej i Europie bezpieczeństwo energetyczne. Nadmienił, że nawet jeśli aktualnie miałyby miejsce czasowe przerwy w dostawach na Starym Kontynencie, skutecznym rozwiązaniem sytuacji staną się zapasy gazu w ukraińskich magazynach. Clarke odniósł się do skutków, jakie wywarło wstrzymanie dostaw surowca dla europejskich konsumentów w 2009 roku. Wspomniana „wojna gazowa” dowiodła nierozerwalnej więzi łączącej bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i Europy. Z wyżej wymienionych powodów, Europejczycy wykazują sporą chęć do kooperacji z Kijowem. Uwzględnia ona między innymi pomoc w zakresie rozwinięcia możliwości ukraińskich magazynów gazowych. Clarke przewiduje, że w nieodległej przyszłości ukraiński GTS wtopi się w system europejski.
Litwa za pozostawieniem regulacji łupkowych państwom
(15MIN)
Decyzja odnośnie kwestii poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego powinna pozostać w gestii państw członkowskich a nie Unii Europejskiej – uważa premier Litwy Algirdas Butkevicius. Zdaniem Wilna w zakresie gazu niekonwencjonalnego na forum wspólnoty nie uda osiągnąć się porozumienia dlatego też nie warto zajmować się to sprawą. Stanowisko litewskiego rządu zbiegło się z decyzją Butkeviciusa o przedłużeniu możliwości składania wniosków o koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego do września 2013 roku. Głównym powodem jest konieczność osiągnięcia konsensusu pomiędzy lokalnymi społecznościami a firmami zainteresowanymi uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. Według litewskiego premiera dodatkowy czas dla spółek zainteresowanych uzyskaniem koncesji powinien zostać wykorzystany na zapoznanie się z nowymi przepisami o ochronie środowiska naturalnego oraz ze zmianami w ustawach podatkowych.
Orlen Lietuva – największy podatnik Litwy
(THE BALTIC COURSE)
W pierwszej połowie 2013 roku Orlen Lietuva odprowadził najwięcej podatków do kasy litewskiego Skarbu Państwa. Spółka zapłaciła 652,572 mln litów. Drugie miejsce zajął Lietuvos Dujos (275,55 litów).
Chevron: gaz łupkowy albo Putin
(BLOOMBERG)
Dyrektor filli Chevronu w Rosji przekonuje, że eksploatacja gazu łupkowego przyniesie Europie zyski ekonomiczne i większe bezpieczeństwo energetyczne. „Chevron wierzy, że dzięki zastosowaniu bezpiecznych metod rządy i obywatele Europy Centralnej poprą wydobycie tego surowca” – twierdzi.
INFRASTRUKTURA
Wydane rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów
(www.transport.gov.pl)
Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości, przygotowane przez ministra transportu. Znowelizowane przepisy rozporządzenia zapewnią większą skuteczność przetargów na zbycie nieruchomości.
Ryanair nie powróci do Modlina
(www.aeronews.pl)
Przynajmniej na razie. Przewoźnik poinformował dziś, że na Lotnisku Chopina pozostanie przynajmniej do końca sezonu letniego, czyli prawie do końca października. Wcześniej spekulowano, że Ryanair na lotnisko pod Nowym Dworem Mazowieckim powróci najpóźniej z początkiem września.
Rada Ministrów przyjęła projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego
(www.transport.gov.pl)
Uproszczenie i skrócenie procesu budowlanego dla większości inwestycji realizowanych na podstawie prawa budowlanego – to podstawowy cel nowych przepisów. Przewidywane regulacje realizują zobowiązanie z exposé premiera, w którym zapowiedział uproszczenie procedur budowlanych i skrócenie czasu wydawania pozwoleń na budowę.
Wkrótce ekspresowo po obwodnicy Kielc
(www.gddkia.gov.pl)
Niebawem znikną ograniczenia prędkości na obwodnicy Kielc. Kierowcy cieszą się dwiema jezdniami tej drogi już od blisko dwóch tygodni, a od wczoraj mają do dyspozycji wszystkie łącznice przebudowanych w ramach inwestycji węzłów. Jednak ruch po obwodnicy odbywa się w oparciu o tymczasową organizację ruchu, co oznacza obowiązujące jeszcze ograniczenia prędkości.
Utrudnienia w ruchu pociągów do Niemiec
(www.intercity.pl)
Uprzejmie informujemy, że z powodu szkód linii kolejowych spowodowanych powodzią w Niemczech pociąg EC 248/249 „Wawel” kursuje codziennie do 14 grudnia 2013r w relacji skróconej tylko do/z Berlina.
Newag zmodernizuje 20 lokomotyw spalinowych dla PKP Intercity
(www.intercity.pl)
Newag zmodernizuje dla PKP Intercity 20 lokomotyw spalinowych typu SM42. Lokomotywy służyć będą przewoźnikowi do prac manewrowych. Wykonawca za realizację zlecenia otrzyma ponad 76 mln zł. Połowę środków potrzebnych na realizację inwestycji, spółka pozyska z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
Węgry: w sierpniu powstaną nowe linie lotnicze Solyom Hungarian Airways
(www.prtl.pl)
Trzech węgierskich biznesmenów wspieranych przez inwestorów z Bliskiego Wschodu zamierza powołać od września br. nowe linie lotnicze. Zbazowany w Budapeszcie nowy przewoźnik ma wypełnić lukę powstałą na rynku lotniczym po zeszłorocznym upadku narodowych linii lotniczych Malev. Do końca września br. flota nowych linii Solyom Hungarian Airways będzie liczyć sześć samolotów.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak