Nowym prezesem spółki Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z grupy PKN Orlen został Jacek Goliński, ostatnio dyrektor generalny gdańskiego oddziału Energa Operator. Goliński oficjalnie objął nowe stanowisko 7 maja – podały IKS.
Przedstawiając sylwetkę nowego prezesa IKS, spółka ta poinformowała, że jest on absolwentem marketingu i zarządzania Politechniki Koszalińskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu ekonomiki rolnictwa i agroenergetyki. Według IKS Goliński od maja 2017 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego oddziału Gdańsk w spółce Energa Operator, „realizując procesy biznesowe, w tym operacyjne, zarządzanie majątkiem sieciowym, optymalizację procesów inwestycyjnych pod kątem efektywności ponoszonych nakładów oraz optymalizację procesów podnoszących efektywność ekonomiczną oddziału”.
Jak podały IKS, w latach 2007-13 Goliński związany był ze spółką Energa-Obrót, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika zarządu i zarazem „nadzorował realizację planów handlowych, budowanie portfela zakupowego oraz bezpośrednią opiekę nad klientami strategicznymi”, natomiast wcześniej, w latach 2004-07 „koordynował zadania w obszarze handlowym”, m.in. w Carlsberg Polska, Wella Polska i ZK Kruszwica.Według IKS Goliński w 2014 r. prowadził własną działalność gospodarczą doradztwa energetycznego, a następnie był regionalnym kierownikiem sprzedaży w PKP Energetyka.
Po objęciu przez Golińskiego stanowiska prezesa IKS, zarząd tej spółki ma skład dwuosobowy – zasiada w nim także, jako członek zarządu, dyrektor ds. operacyjnych, Tomasz Molenda, który pełni tę funkcję od czerwca 2017 r.Pod koniec marca IKS informowały, że tamtejsza rada nadzorcza ogłosiła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i członka zarządu ds. finansowych – zgłoszenia można było składać do 6 kwietnia. Spółka podawała w marcu, że po odwołaniu dotychczasowego jej prezesa Dariusza Kusiaka, obowiązki te objął oddelegowany z rady Rafał Jędrzejewski.
Kusiak był prezesem IKS od kwietnia 2010 r., a wcześniej – od września 2009 r. pełnił obowiązki prezesa spółki.Z końcem kwietnia IKS anonsowały, że w związku z zakończeniem postępowania kwalifikacyjnego na członka zarządu odpowiedzialnego za obszar finansów bez wyboru kandydata, rada nadzorcza spółki ogłosiła kolejne postępowanie kwalifikacyjne na to stanowisko – w opublikowanym wówczas ogłoszeniu termin zgłoszeń wyznaczono na 8 maja. IKS jest podmiotem grupy PKN Orlen, spółką w której płocki koncern ma 100 proc. udziałów. To największy w Polsce producent solanki – ok. 9 mln metrów sześc. rocznie – która dostarczana jest do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław.
Od 2002 r. IKS w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych kopalni Góra, na głębokości 300 do 350 metrów, magazynuje strategiczne dla kraju zapasy ropy naftowej i paliw gotowych, głównie oleju napędowego.Spółka informowała wcześniej, że dzięki zrealizowanym tam w latach 2011-15 inwestycjom Podziemny Magazyn Ropy i Paliw w kopalni Góra osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln metrów sześc. pojemności – jest to w sumie 12 kawern, z czego 7 na surowiec, a 5 na paliwa. IKS zapowiadały wcześniej, że w latach 2017-21 w ramach swej strategii, obejmującej m.in. wzrost wydajności podziemnego magazynowania surowca i paliw, zwiększenie produkcji solanki w zależności od potrzeb odbiorców i zwiększenie udziału w segmencie sprzedaży soli, inwestycje z tym związane wyniosą tam ponad 200 mln zł.
W marcu tego roku PKN Orlen i PERN, spółka zarządzająca transportem rurociągowym i magazynowaniem naziemnym ropy naftowej i paliw, zawarły porozumienia dotyczące realizacji przyjętej w listopadzie 2017 r. rządowej polityki dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym. Celem jest wzmocnienie krajowej infrastruktury przesyłowej i bezpieczeństwo energetyczne Polski. W porozumieniu tym PKN Orlen i PERN uzgodniły m.in. modernizację i rozbudowę infrastruktury przesyłowej ropy naftowej pomiędzy Podziemnymi Magazynami Ropy i Paliw w Górze, a rafinerią koncernu w Płocku.
Polska Agencja Prasowa