Sejmowa podkomisja ds. noweli specustawy terminalowej rozpoczęła prace nad nowelą mającą usprawnić rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz budowę Baltic Pipe.
Podczas posiedzenia połączonych komisji odbyło się pierwsze czytanie propozycji zmian w tzw. ustawie „terminalowej”. Główne założenia zmian przedstawił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Przypomniał, że zmiany związane są z planami rozbudowy terminalu w Świnoujściu, budową elementów sieci przesyłowej w Polsce oraz budowy gazociągu Baltic Pipe.
Brama Północna
„Będziemy mieli jesienią roku 2022 możliwość sprowadzenia do Polski ok. 17 mld m 3 gazu, 7 i pół poprzez rozbudowany gazoport i do 10 mld przez nowy gazociąg ze Skandynawii” – powiedział Naimski. Dodał, że zmiany w ustawie dotyczą procedur, które mają umożliwić „sprawne realizowanie inwestycji” i dodać kilka projektów, które zostaną objęte ustawą.
Jak wyjaśnił Naimski, zmiany można podzielić na cztery grupy: pierwsza to te, które prowadzą do „usprawnienia procedur administracyjnych”, druga dotyczy ułatwień w procesie uzyskiwania praw do korzystania z nieruchomości przez inwestora; trzecia związana jest z rozszerzeniem katalogu inwestycji, m.in. o nowe gazociągi, stacje regazyfikacyjne i możliwość zmiany przebiegu i modernizacji istniejących gazociągów, czwarta zaś dotyczy specyfiki projektu Baltic Pipe, w tym przepisów dotyczących jego budowy.
Strategia i rosyjski gaz
Podczas dyskusji poseł Krzysztof Gadowski (PO) wskazał, że rozmowę o zmianie przepisów należałoby rozpocząć od przedstawienia strategii dotyczącej gazu w Polsce. Piotr Naimski zgodził się z tym stanowiskiem i zapowiedział, że strategia zostanie przedstawiona wkrótce, po dopracowaniu niezbędnych elementów.
Poseł Andrzej Czerwiński (PO) zadał pytanie o rezygnację z gazu rosyjskiego. Pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej odpowiedział, że nie ma w planach, by po roku 2022 pozostał „jakiś procent” dostaw z Rosji. „Naszym założeniem jest, że od roku 2023, po zrealizowaniu naszych inwestycji, będziemy mieli możliwość zapewnienia dostaw gazu dla Polski z zupełnie innych źródeł” – powiedział Naimski.
O ewentualne umowy z Niemcami „w razie zagrożenia” pytał Dariusz Piontkowski (PiS). „Mamy twardą umowę z niemieckim operatorem, z partnerami niemieckimi na przypadek konieczności fizycznego rewersu Jamałem (gazociągiem tranzytowym Jamał-Europa – PAP). To sytuacja, w której Rosjanie rezygnują z przesyłu 30 mld m sześc. gazu na przez Jamał do Niemiec i na Zachód. (…) Mamy możliwość interwencyjnego przeprowadzenia 5 i pół mld m sześc. gazu z Zachodu” – odpowiedział Piotr Naimski.\
Podkomisja rozpoczęła prace
Podkomisja wyłoniona po dyskusji bez uwag przyjęła pięć zmian w ustawie. Kolejne posiedzenie podkomisji zaplanowano na godz. 9 w czwartek. Przewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa zaproponował powołanie podkomisji ds. noweli specustawy. Podkomisja składa się z 9 posłów: Krzysztof Sitarski (Kukiz’15) Izabela Kloc, Anna Paluch, Piotr Król, Jan Warzecha, Jan Duda, Mieczysław Miazga (wszyscy PiS) Włodzimierz Karpiński, Bogusław Sonik (PO).
Po wyborze członków podkomisja rozpoczęła pracę nad poszczególnymi zapisami zmian oraz zgłoszonymi poprawkami.
AKTUALIZACJA: 20:20, 16.05.2018 [Dodano akapity: „Brama Północna” oraz „Strategia i rosyjski gaz”]
BiznesAlert.pl/ Polska Agencja Prasowa