Spółki skarbu państwa sprzeciwiają się proponowanym przez Ministerstwo Finansów zmianom przepisów związanych z interpretacjami – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Gazeta przypomina, że resort finansów chce przeprowadzić weryfikację wydanych przedsiębiorcom „powiązanym” (w rozumieniu prawa podatkowego również kapitałowo) interpretacji podatkowych, gdyż jego zdaniem służą one optymalizacji podatkowej. Zgodnie z projektem zmian w ordynacji podatkowej, podmioty będą musiały składać grupowe wnioski o interpretacje.
„Definicja podmiotów powiązanych jest bardzo szeroka i obejmuje w zasadzie wszystkie podmioty będące stronami transakcji. W konsekwencji niemal każda czynność z udziałem przynajmniej dwóch podmiotów wymagać będzie złożenia grupowego wniosku o interpretację” – zauważają cytowane przez „Puls Biznesu” władze PGNiG.
Zarząd PGNiG postuluje utrzymanie w mocy interpretacji wydanych przed wejściem w życie planowanych zmian w przepisach argumentując, że ich wprowadzenie doprowadzi do „ograniczenia stabilności środowiska prawnego dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz wprowadzenia nadmiernych obciążeń administracyjnych” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
MF chce również, żeby firmy uzupełniały złożone poprzednio wnioski o interpretacje, podając wiele informacji o zmianach, które zaszły przez lata. Brak uzupełnienia danych będzie oznaczał automatyczne wygaśnięcie interpretacji. Urzędy skarbowe będą mogły również swobodnie zmieniać wydane wcześniej interpretacje – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Krytycznie ocenia to Polska Grupa Energetyczna. „Na podatników zostaje nałożony dodatkowy, istotny i czasochłonny obowiązek, który nie znajduje uzasadnienia i podważa zaufanie do organów państwa. Zaproponowany przepis prowadzi do naruszenia konstytucyjnej zasady lex retro non agit [prawo nie działa wstecz – red.] oraz zasady ochrony praw nabytych” – napisano w cytowanej przez „Puls Biznesu” opinii PGE. Spółka zwraca również uwagę, że może dojść do odebrania podatnikom ochrony płynącej z interpretacji podatkowych.
Projekt zmian w przepisach jest we wstępnej fazie uzgodnień i konsultacji.
Został również skrytykowany przez kancelarię premiera, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) i Rządowe Centrum Legislacji (RCL).
Puls Biznesu/CIRE.PL