EnergetykaGaz.

Naimski: Decyzja o budowie Baltic Pipe do końca roku

Baltic Pipe mapa infografika przebieg

fot. BiznesAlert.pl

Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej harmonogram Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z planem. – Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z naszymi partnerami z Danii, Szwecji ale i Niemiec. Mamy komplet zgód na badania środowiskowe, geofizyczne. W czerwcu zostanie podjęta decyzja dotycząca trasy – powiedział pełnomocnik Piotr Naimski na spotkaniu z dziennikarzami.

Procedury w toku

Podkreślił, że wyznaczeniu trasy rozpoczną się kolejne prace poprzedzające budowę. – Mamy do wyboru trasy: północna (Dania, Szwecja) i południowa, przez Niemcy i Danię – powiedział. Naimski podkreślił, że trzeci raz został podkreślony strategiczny status projektu, który znajduje się na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) stworzonej przez Komisję Europejską. – W Kopenhadze było spotkanie przedstawicieli Komisji, w tym komisarza ds. energii Miguela Ariasa Cenete z przedstawicielstwem Gaz – Systemu oraz Energinet.dk dotyczące dofinansowania fazy projektowej. Wsparcie finansowe na budowę uzyskało zaś połączenie z Litwą, GIPL (Gazociąg Polska-Litwa – przyp. red.) – podkreślił minister.

Pod koniec roku Energinet.dk i Gaz-System mają podpisać umowę o budowie, co będzie konsekwencją podpisanej już umowy ramowej. _ Jednym z aneksów była umowa o budowie, która będzie równoznaczna z ostateczną decyzją dotyczącą inwestycji – podkreślił.

Piotr Naimski powiedział, że zgoda Danii na budowę powinna zapaść na początku 2020 roku. Dodał, że budowa morskiego odcinka ruszy wiosną 2020 roku i będzie trwać 24 miesiące. Równolegle trwają przygotowania do podjęcia decyzji na mocy konwencji z Espoo. – Procedura trwa długo, a wypełniamy jej wszystkie punkty. Prowadzimy rozmowy z krajami zainteresowanymi: Danią, ale i Szwecją, i Niemcami – powiedział.

Dodał, że Gaz-System musi robić rozeznanie rynku i uzyskanie wstępnych kontaktów, kto będzie wykonywał określone prace. – Jest policzalna ilość firm, statków i hut. To wszystko jest organizowane przez Gaz- System – powiedział Naimski.

Założenia

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Przepustowość rury łączącej złoża norweskie z Polską ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. Celem jest uruchomienie połączenia przed końcem 2022 roku, kiedy wygasa kontrakt jamalski. Projekt Korytarza Norweskiego, a więc połączenia szelfu norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:

• budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;
• rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wschód;
• budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);
• budowę tłoczni gazu;
• rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.

Zgodnie ze studium wykonalności projektu, które zostało przygotowane z końcem 2016 roku, przedsięwzięcie to dotyczy analizy planu budowy gazociągu Baltic Pipe (o przepustowości do 10 mld m sześc.) oraz pozostałych elementów Korytarza Norweskiego. Inwestycja zgodnie z informacjami Gaz-Systemu oraz Energinet.dk powinna być gotowa przed październikiem 2022 roku.

Baltic Pipe ponad podziałami

Naimski podkreślił, że kluczowym punktem było podpisanie przez PGNiG umów przesyłowych między Gaz – Systemem a Energinet.dk. – Kolejny taki punkt to będzie decyzja o budowie pod koniec tego roku. Później będzie już tylko jego realizacja – podkreślił.

Precyzował, że ten projekt jest też „swego rodzaju testem”, na ciągłość polityki polskiej. Ta ciągłość była widoczna przy NATO, czy w energetyce terminalem LNG. – Istotne jest, aby uznać ten projekt za narodowy i tak się dzieje. Nie ma sporu wewnątrz kraju co do tego projektu – podsumował.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X