We wtorek fiński koncern energetyczny Fortum sfinalizował zakup ponad 47 proc. akcji niemieckiej grupy Uniper. Fortum w ramach publicznej oferty skupu akcji Unipera stało się posiadaczem 47,12 proc. akcji niemieckiej spółki, z czego 46,65 proc. akcji kupiło od firmy E.ON.
Przypominamy, że Uniper powstał w ramach restrukturyzacji grupy E.ON poprzez wydzielenie z jej struktury aktywów związanych z działalnością o obszarze konwencjonalnej energetyki wytwórczej, handlu energią oraz poszukiwań i wydobycia węglowodorów. We wrześniu 2016 roku Uniper zadebiutował na frankfurckiej giełdzie. E.ON po wydzieleniu biznesu związanego z energetyką konwencjonalną skupia na generacji ze źródeł odnawialnych, dystrybucji i oferowaniu produktów dla odbiorców końcowych.
Akcjonariusze, którzy odpowiedzieli na publiczną ofertę Fortum, otrzymają 21,31 euro za akcję Unipera. Jednocześnie skorzystali oni z dywidendy Unipera, która została wypłacona po zwyczajnym walnym zgromadzeniu na początku czerwca. Fortum zapłacił za akcje niemieckiej spółki łączną kwotę 3,7 mld euro.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z zamknięcia transakcji i zostania największym akcjonariuszem Unipera. Inwestycja jest zgodna z wizją i strategię Fortum, a także kryteriami inwestycyjnymi grupy – powiedział komentując zamknięcie transakcji Pekka Lundmark, prezes i dyrektor generalny Fortum. Jak podkreślił obszary biznesowe, w których działa Uniper, są dobrze dostosowane do kluczowych kompetencji Fortum oraz są blisko macierzystych rynków fińskiej grupy, a także generują wysoki poziom gotówki.
Jednak warto zwrócić uwagę, że transakcja została negatywnie odebrana przez agencje ratingowe, które po opublikowaniu informacji o planach zakupu akcji Uniper przez Fortum obniżyły rating fińskiej spółki. Agencja Moody’s obniżyła obniżyła rating Fortum z Baa1 do Baa2 z perspektywą negatywną, a Standard & Poor’s z BBB+ do BBB z perspektywą negatywną. Analitycy zwracali uwagę, że po sfinalizowaniu transakcji mocną spadną wskaźniki zdolności kredytowej Fortum i podkreślali, że fińska firma mimo, iż będzie największym akcjonariuszem Unipera, to nie będzie w stanie w pełni kontrolować tej spółki.