Zgodnie z nowym planem energetycznym, przyjętym przez Radę Ministrów Japonii, energia jądrowa pozostanie kluczowym źródłem energii i stanowić ma 20-22 procent udziału w produkcji energii elektrycznej kraju do 2030 roku.
Japoński rząd aktualizuje swój plan energetyczny co trzy lata. Jest on opracowywany w oparciu o ustawę Basic Energy Policy Law uchwaloną w czerwcu 2002 roku. Najnowszy plan, podobnie jak jego poprzednie edycje, dostrzega konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, który jest ubogi w zasoby paliw kopalnych. Polityka energetyczna obejmuje także zobowiązanie do stosowania „czystej energii”, ale główny nacisk położony jest na zapewnienie stabilnych i niezakłóconych dostaw energii.
Piąta edycja podstawowego planu energetycznego (Fifth Basic Energy Plan) zakłada 20 – 22-procentowy udział energii jądrowej w produkcji energii do 2030 roku, 22-24-procentowy z odnawialnych źródeł energii, podczas gdy udział węgla zmniejszy się do 26 procent, LNG do 27 procent i ropy do zaledwie 3 procent. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Japonii do 2030 roku ma wynieść 26 procent w porównaniu z rokiem 2013 i o 80 procent do 2050 roku.
Plan zakłada również podniesienie samowystarczalności energetycznej kraju do około 24 procent do 2030 roku w porównaniu do zaledwie 8 procent w 2016 roku. Plan zawiera stwierdzenie, że w 2030 roku energia jądrowa nadal będzie „ważnym źródłem energii działającym w podstawie systemu energetycznego, które przyczynia się do stabilności długoterminowej struktury popytu i podaży energii”. W dłuższej perspektywie, do 2050 roku energia jądrowa pozostanie „opłacalnym wyborem w celu dekarbonizacji bilansu energetycznego”.
Plan zakłada, że założony udział energetyki jądrowej zostanie osiągnięty poprzez ponowne uruchomienie reaktorów połączone ze „stałą poprawą bezpieczeństwa”.Przed awarią w Fukushimie w marcu 2011 roku udział energii jądrowej w bilansie energetycznym Japonii wynosił około 30 procent. W reakcji na ten wypadek wszystkie działające reaktory jądrowe w kraju zostały wyłączone w oczekiwaniu na zgodę jądrowego organu regulacyjnego na ich ponowne uruchomienie, zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie w lipcu 2013 roku. W rezultacie w Japonii zwiększono import paliw kopalnych i znacznie wzrosła emisja gazów cieplarnianych. Do tej pory z uprzednio działających 42 reaktorów uruchomiono dziewięć bloków a kolejnych kilkanaście oczekuje na zgodę na ich ponowny rozruch.
World Nuclear News