Zgodnie z rządowymi planami energetycznymi, energia wytwarzana przez przybrzeżne turbiny wiatrowe zwiększy swój udział w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii (z 20 procent do ponad 30 procent w 2030 roku). Wzrost ten związany jest ze wsparciem, które może przyjść ze strony brytyjskiego rządu. Już teraz dzięki systemowi, który zmusza firmy do ubiegania się o wsparcie finansowe, udało się obniżyć koszty energii dla konsumentów w Zjednoczonym Królestwie.
W celu zapewnienia stabilności w branży, niezbędnej do dalszego rozwoju infrastruktury morskich elektrowni wiatrowych, aukcje mocy będą odbywały się co dwa lata – zapowiedziała minister energetyki, Claire Perry. „Sektor odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii rozwija się, produkując największą na świecie ilość mocy z morskiego wiatru” – powiedziała Perry. Dodała również, że w najbardziej ekologicznym 2017 roku, poziom produkcji mocy z tego źródła wyniósł aż 50 procent w całkowitym wolumenie energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł niskoemisyjnych. Dodatkowo, dzięki gwałtownie spadającym kosztom, energia wytwarzana dzięki morskim farmom wiatrowym stała się bardziej przystępna dla przeciętnego konsumenta.
Najbliższe aukcje kontraktowe zaplanowane są na maj, ich warunki będą obowiązywać aż do 2020 roku, a nawet dłużej. W trakcie trwania kontraktów rozdysponowane zostanie 557 milionów funtów (około 730 milionów dolarów), które zostały przeznaczone na wsparcie projektów w zakresie morskiej energii wiatrowej. Dzięki wprowadzeniu systemu aukcji, finanse firm z sektora morskiej energetyki wiatrowej stały się bardziej przejrzyste w kwestii niezbędnego wsparcia. Rządowe wsparcie przełożyło się na zwiększoną liczbę miejsc pracy i jednocześnie obniżyło koszty energii dla konsumentów. Brytyjski system jest uważany za najbardziej wspierający rozwój czystej energii na świecie.
Greenpeace z zadowoleniem przyjął rządowe poparcie dla morskiej energii wiatrowej. Ekologowie wezwali jednak rząd w Londynie do wspierania również innych tanich form pozyskiwania energii odnawialnej. Grupa wspomniała o lądowej energii wiatrowej i słonecznej. W ten sposób podważono zasadność stałego wsparcia dla energetyki jądrowej.
Oilprice.com/Roma Bojanowicz