Prezydenci Azerbejdżanu, Iranu, Kazachstanu, Turkmenistanu i Rosji w kazachskim Aktau podpisali porozumienie kończące spór prawny o Morze Kaspijskie.
Na piątym Szczycie Kaspijskim zakończono prace rozpoczęte w 1996 roku w celu rozstrzygnięcia statusu prawnego wód Morza Kaspijskiego. Było to konieczne po rozpadzie Związku Sowieckiego, kiedy akwen przestał mieć charakter wewnętrzny i doszło do sporów demarkacyjnych między nowopowstałymi państwami postsowieckimi.
Szczyt odbywał się w Międzynarodowym Dniu Morza Kaspijskiego. Jego owocem jest Konwencja o statusie prawnym Morza Kaspijskiego. Rozstrzyga ona spór o wody kaspijskie. BiznesAlert.pl donosił, że było to możliwe dzięki ustaleniu, że kraje kaspijskie nie wpuszczą na Morze wpływów USA i Rosji. Prezydent Iranu Hassan Rouhani mówił o tym, że teraz nie będzie możliwa budowa baz amerykańskich w regionie. BiznesAlert.pl donosił, że Rosjanie zgodzili się na konwencję, która otworzy drogę do budowy Gazociągu Transkaspijskiego i dostaw turkmeńskiego gazu do Europy tylko w zamian za to, że kraje regionu zgodzą się na niewpuszczenie do niego Amerykanów.
Kommiersant/Wojciech Jakóbik