Rosyjski państwowy koncern naftowy Rosnieft zatwierdził program wykupu 340 milionów akcji wartych na rynku 2 miliardy dolarów. Działania te mają zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną tego największego na świecie notowanego na giełdzie producenta ropy.
Deklaracja odkupu 3,2 procent udziałów w spółce jest częścią strategii firmy, jaka do 2020 roku ma pomóc zwiększyć rentowność, zmniejszyć wydatki kapitałowe i zadłużenie oraz podnieść cenę akcji, która w stosunku do wartości pozostałych globalnych rywali jest bardzo niska. Dla porównania wartość Saudi Aramco, największego na świecie koncernu naftowego, szacuje się na kwotę 1-1,5 biliona dolarów, a zdaniem saudyjskich urzędników nawet 2 biliony dolarów. Tak więc Rosnieft ma sporo do nadrobienia w kwestii wyceny swoich aktywów. W obrocie na wolnym rynku znajduje się obecnie około 10,5 procent świadectw udziałowych Rosnieftu. Kolejne 50,1 procent udziałów posiada rosyjski rząd, BP dysponuje wolumenem 19,75 procent udziałów, a państwowy fundusz inwestycyjny z Kataru jest właścicielem pakietu 19,5 procent akcji.
W poniedziałek Rosnieft poinformował, że wyznaczy anonimowego „niezależnego agenta”, który w terminie do 31 grudnia przeprowadzi wykup akcji. Zdjęte z rynku udziały trafią następnie do skarbca, gdzie będą przechowywane do momentu podjęcia przez zarząd decyzji dotyczącej „potencjalnego pełnego lub częściowego ich umorzenia”. Po ogłoszeniu decyzji o skupie, giełdowa wycena udziałów spółki wzrosła aż o 2,7 procent.
W osobnym oświadczeniu Rosnieft poinformował, że średnia produkcja płynnych węglowodorów w drugim kwartale 2018 roku wzrosła o 0,8 procent rdr i wyniosła blisko 4,6 miliona baryłek dziennie. W związku z decyzją kartelu OPEC i Rosji o zwiększeniu uzgodnionego limitu produkcji, w czerwcu i lipcu zwiększono produkcję o kolejne 120 tysięcy baryłek dziennie. Dodatkowo ogłoszono, że istnieje możliwość podniesienia w krótkim czasie wydobycia o dodatkowe 80 tysięcy baryłek dziennie. „Uwzględniając ustalenia dotyczące częściowego poluzowania ograniczenia w produkcji ropy naftowej i kondensatu w ramach umowy OPEC +, już na początku lipca firma była w stanie szybko zwiększyć wydobycie do poziomu sprzed rozpoczęcia obostrzeń, co wskazuje na prawidłowe, strategiczne podejście do zarządzania produkcją” – napisano w komunikacie.
Financial Times/Roma Bojanowicz