Alert

Naftogaz proponuje sprzedaż udziałów operatora ukraińskich gazociągów

Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Naftogaz za właściwe uważa sprzedaż 49 proc. udziałów ukraińskiego operatora sieci przesyłu gazu zagranicznemu partnerowi. Ma to pomóc utrzymać tranzyt paliw przez terytorium naszych wschodnich sąsiadów i zagwarantować odpowiedni poziom zysków.

Reforma rynku gazu

Zgodnie z przyjętą w 2015 roku na Ukrainie ustawą rynku gazu, rozpoczęty został proces restrukturyzacji Naftogazu, w oparciu o prawo unijne zgodnie z trzecim pakietem energetycznym. Polega on na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralne Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy.

– Utrzymanie tranzytu gazu i dochodów z tego tytułu mają dla Ukrainy charakter strategiczny. Realizacja tego celu może być możliwa dzięki pozyskaniu szanowanego, zagranicznego partnera z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych bądź z innych państw do zarządzania gazociągami na Ukrainie – napisał w liście do premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana przedstawiciel Naftgazu Siergiej Koncow.

7 mld dolarów

Według międzynarodowych ekspertów łącznie akcje ukraińskiego operatora są warte ok. 14 mld dolarów. – Ukraińskie prawo dopuszcza możliwość, aby partner zagraniczny mógł nabyć do 49 proc. udziałów w operatorze sieci przesyłowej. Jeżeli będzie on w stanie zapłacić 7 mld dolarów za 49 proc. akcji to taka inwestycja może być postrzegana jako gwarancja utrzymania dochodów tranzytu gazu na obecnym poziomie – czytamy w dokumencie. Jednocześnie Naftogaz zwrócił się do premiera z prośbą, aby tą kwestią zajęła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz podjęła stosowne decyzje.

Potrzebny partner

Pozyskanie zagranicznych partnerów jest ważne dla Kijowa z punktu widzenia utrzymania roli państwa tranzytowego w dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Należy nadmienić, że na początku kwietnia 2017 roku Naftogaz, Ukrtransgaz, włoski Snam i słowacki Eustream podpisały memorandum o wspólnej ocenie możliwości współpracy przy wykorzystaniu oraz rozbudowie ukraińskiej GTS. Wspomniany dokument ma na celu zapewnienie długoterminowej stabilności przesyłu gazu przez Ukrainę zgodnie ze standardami rynków europejskich, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania GTS Ukrainy, a także transparentnego i wolnego dostępu do nich stron trzecich zgodnie z ukraińskim prawem. Pozyskanie kolejnych partnerów oraz możliwość rozwoju współpracy z dotychczasowymi będzie prawdopodobnie uzależniona od tempa realizowanych nad Dnieprem reform sektora energetycznego.

Prime/Piotr Stępiński


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X