Prezydent Andrzej Duda rozpoczął udział w szczycie Trójmorza w Bukareszcie od panelu dyskusyjnego. Treści i problemy bukaresztańskiego szczytu, będą tematem rozmowy polskiego prezydenta z z jego amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem.
Prezydent Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że o „tożsamości Inicjatywy Trójmorza decydują europejskość i transatlantyckość.” – Jesteśmy tu dzisiaj, bo jesteśmy częścią UE i NATO (…) Dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom i ich wartościom – zastrzegł.
Zauważył, że wyrazem relacji opartych o szeroką współpracę, w tym z UE, jest obecność szefów największych instytucji finansowych w Europie i na świecie — Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także szefa Komisji Europejskiej i unijnych komisarzy sektorowych. Prezydent Duda zaznaczył z satysfakcją, że „Trójmorze jest dla USA strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową.(…) Świadczy o tym nie tylko wysoka i wciąż rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu w obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i poparcie władz amerykańskich dla idei Trójmorza.” Dodał następnie, że wielokrotnie miał okazję przekonać się o tym w trakcie rozmów z amerykańskimi przedsiębiorcami.
Prezydent zwrócił także uwagę na dwa dokumenty podpisane na zakończenie panelu – Wspólnej Deklaracji o powołaniu sieci izb handlowych Trójmorza wraz z jego Radą Biznesową oraz Listu intencyjnego w sprawie powołania Funduszu Trójmorza – Dzięki tym dokumentom państwa Trójmorza będą mogły wzmocnić proces modernizacji Europy Środkowej. – Uczynimy to w sposób oddolny, punktowy, skupiając się na kolejnych stadiach budowy poszczególnych inwestycji – powiedział prezydent Duda.
Zauważył też, że Inicjatywa Trójmorza znajduje się obecnie na zaawansowanym etapie współpracy, po okresie konsultacji i wymiany doświadczeń, nadszedł czas na „fazę wykonawczą” projektu. – Chcemy być i jesteśmy politycznymi praktykami, współtwórcami sprawczej i podmiotowej Europy Środkowej. Dlatego współpracę regionalną wzbogacamy o nowe komponenty i nowe instrumenty realizacji – powiedział prezydent RP. Zakończył zapowiedzią wizyty w Białym Domu zaplanowanej na 18 września. Podkreślił, że zagadnienia poruszone podczas szczytu w Bukareszcie będą stanowiły temat jego rozmowy z Donaldem Trumpem.
Po wystąpieniach 12 szefów państw w panelu podpisano w ich obecności kluczowe dla Trójmorza dokumenty: list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Trójmorza oraz deklarację powstania sieci izb przemysłowo-handlowych krajów IT oraz powołania Rady Biznesu Państw Trójmorza.