Wdrożenie innowacyjnych technologii redukujących smog pozwoliłoby mieszkańcom Europy zaoszczędzić w ciągu następnych siedmiu lat nawet 183 mld EUR, wynika z raportu opracowanego przez fundusz InnoEnergy we współpracy z Deloitte – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Koszty związane ze stratami zdrowotnymi Europejczyków spowodowane przez smog oszacowano do 2020 r. na kwotę od 243 mld EUR do 775 mld EUR.
– Smog odpowiada za jedną na dziesięć przedwczesnych śmierci na świecie oraz za 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w całej Europie – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Jerzy Buzek, przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego.
– Przyczyny i skutki smogu różnią się w zależności od regionu. W Zachodniej Europie główną przyczyną smogu jest transport, podczas gdy na Wschodzie ogrzewanie – powiedziała z kolei Irena Pichola, liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej w Deloitte.
Według autorów raportu podstawowa kwestią w walce ze smogiem jest edukacja mieszkańców oraz współpraca z sektorem prywatnym, choć kapitał publiczny może być stymulatorem niektórych inwestycji.
Autorzy raportu są zdania, że największy potencjał inwestycyjny związany z walką ze smogiem, w sektorze ciepłowniczym znajduje się w technologiach wykorzystania energii słonecznej do ogrzewania oraz inteligentnym zarządzaniem budynkami – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Puls Biznesu/CIRE.PL