EnergetykaGaz.Wszystko

Oettinger: Najważniejsze jest utrzymanie bezpieczeństwa gazowego zimą

Po raz pierwszy podczas ukraińskiej prezydencji Rada Ministerialna Wspólnoty Energetycznej zebrała się 23 września w Kijowie. Uczestnicy spotkania rozmawiali o reformach Wspólnoty, szczególnie w kontekście nowych wyzwań dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

– Razem z innymi członkami Wspólnoty Energetycznej stworzymy nowe, transparentne i oparte na zasadach rynkowych reguły. Dzięki nim zwiększymy niezależność energetyczną, bezpieczeństwo energetyczne i efektywność energetyczną – powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podczas otwarcia spotkania.

– Najważniejszym zadaniem dla nas jest zapewnienie wspólnego bezpieczeństwa dostaw surowców przed zimą – ocenił obecny na spotkaniu unijny komisarz ds. energii Gunther Oettinger a zarazem wiceprzewodniczący Wspólnoty. – Co prawda stress testy gazowe jeszcze się nie zakończyły, ale możemy już dzisiaj uznać, że Wspólnota Energetyczna będzie kluczowa dla uniknięcia albo chociaż zmniejszenia ryzyka poważnych problemów z dostawami. Solidarność i przejrzystość oraz nastawienie rynkowe w procedurach będzie najważniejsze dla przezwyciężenia kryzysu – dodał.

Po zakończeniu spotkania Wspólnoty Energetycznej w Kijowie ukraińskie ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego zorganizowało debatę pod tytułem „Wdrażanie europejskiego energetycznego acquis do ukraińskiego prawa”.

– Pomimo trudnych warunków, rząd ukraiński musi kontynuować wprowadzanie reform w sektorze energetyczny,. Są one kluczowe przede wszystkim dla zabezpieczenia dostaw surowca, wzrostu gospodarczego i stabilności społecznej – stwierdził dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Janez Kopac. – Memorandum o porozumieniu podpisane przez Ukrainę i Sekretariat w lutym 2014 roku ustanawia terminarz wdrażania Traktatu o Wspólnocie Energetycznej. Kluczowym jego elementem jest stworzenie grup roboczych, które stworzą szkic prawa energetycznego przy udziale biznesu, społeczeństwa obywatelskiego. To rozczarowujące, że memorandum nie dało jeszcze żadnych owoców – przyznał Kopac. Sekretariat WE przekazał ukraińskiemu ministerstwu energetyki skargę na zaległości we wdrażaniu przepisów trzeciego pakietu energetycznego w sektorze gazowym i elektroenergetycznym.

Przewodnicząca DiXi Group reprezentująca Koalicję na Rzecz Reform Energetycznych zabrała głos w imieniu społecznych zwolenników zmian w sektorze energetycznym. – Rozpoczęliśmy ukraińską prezydencję wątpiąc w wartość członkostwa we Wspólnocie Energetycznej, jako kraj, który nie chciał realizować reform i wolał opierać się na tanim gazie. Obecnie kończymy prezydencję jako kraj, którego obywatele bronili europejskich i demokratycznych wyborów a teraz bronią się przed inwazją z zewnątrz. Nie pytamy już o to czy reformy europejskie należy czy nie należy wprowadzać. Dziś pytamy o to czego oczekiwać od rządu – zadeklarowała.


Powiązane artykuły

Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Raport OPEC: Świat będzie zużywał coraz więcej ropy

W raporcie z 2025 roku na temat perspektyw globalnego popytu na ropę, Organizacja Krajów Eksplorujących Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X