Rząd zgodził się na podpisanie porozumienia, którego celem jest określenie zobowiązań, jakie spoczywają na państwie goszczącym Konferencję w sprawie zmian klimatu (COP24) – wynika z komunikatu CIR. Konferencja odbędzie się w grudniu w Katowicach.
Porozumienie to, dodaje CIR, stanowi podstawę prawną do organizacji tego wydarzenia (chodzi m.in. o zasady uczestnictwa i obsługi konferencji klimatycznej). Pomoże w sprawnej i bezpiecznej organizacji w Polsce konferencji klimatycznej (Konferencja COP24) w Katowicach. Projekt uchwały przedłożył minister środowiska.
„Porozumienie ma charakter szczegółowy (wobec ogólnych zobowiązań wynikających z członkostwa Polski w ONZ oraz statusu strony Konwencji) i reguluje aspekty organizacji w Polsce kolejnej sesji Konferencji Stron Konwencji, zgodnie z wytycznymi administracyjnymi ONZ” – czytamy w komunikacie.
„W czasie negocjacji tekstu Porozumienia, Biuro COP (pomocniczy organ Prezydencji Konferencji Stron Konwencji) podczas dodatkowej sesji negocjacji klimatycznych, która odbyła się w Bangkoku na początku września 2018 r., ustaliło zmianę terminu rozpoczęcia Konferencji (z 3 na 2 grudnia 2018 r.). Przy czym 2 grudnia 2018 r. mają odbyć się pierwsze plenarne spotkania w ramach sesji sześciu organów Konwencji. W rezultacie określono termin Konferencji na 2 – 14 grudnia 2018 roku” – głosi komunikat.
„Przewiduje się, że organizacja Konferencji w Polsce spowoduje zwiększenie świadomości społecznej w kwestii zmian klimatu i jego skutków oraz adaptacji do zmian klimatu, w tym realizacji postanowień Porozumienia paryskiego. Wydarzenie to będzie okazją do promowania polskich innowacyjnych rozwiązań, w tym zielonych technologii, rozwiązań dotyczących adaptacji do zmian klimatu, a także promocji ekomobilności i koncepcji leśnych gospodarstw węglowych w kontekście wdrażania postanowień Porozumienia paryskiego” – czytamy.
Organizacja Konferencji w Polsce, stwierdza komunikat, utwierdza pozycję Polskę w Unii Europejskiej oraz grupie regionalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych Europy Wschodniej. „Polska będzie miała istotny wpływ na przebieg globalnych negocjacji, a także będzie mogła uczestniczyć w wielu kluczowych spotkaniach o charakterze politycznym poświęconych problematyce zmian klimatu, energetyki oraz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju” – czytamy.
Polska Agencja Prasowa