Arabia Saudyjska oficjalnie potwierdziła otrzymanie ofert z pięciu krajów na budowę dwóch pierwszych elektrowni jądrowych w Królestwie.
Khalid Al-Sultan, dyrektor królewskiego ośrodka badawczego King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KA-CARE) przekazał informację, że otrzymał propozycje budowy elektrowni jądrowych od dostawców technologii jądrowych z Rosji, Chin, USA, Francji i Korei Południowej.
Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, ogłosiła ambitne plany budowy 16 reaktorów jądrowych w ciągu najbliższych 20-25 lat. Dekret królewski z 2010 roku zawiera stwierdzenie, że elektrownie jądrowe są potrzebne do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną i odsalania wody przy jednoczesnym zmniejszeniu uzależnienia od zasobów węglowodorów. Kraj planuje także wdrożenie technologii małych reaktorów modułowych.
Na początku tego tygodnia saudyjski rząd zakomunikował w mediach społecznościowych, że zatwierdził krajowy program energetyki jądrowej, który stanowi, że „wszelka działalność jądrowa będzie służyła wyłącznie pokojowym celom w ramach określonych przez umowy międzynarodowe”.
Międzynarodowa agencja energii atomowej przeprowadziła w lipcu 2018 roku ocenę infrastruktury niezbędnej dla rozwoju programu energii jądrowego Arabii Saudyjskiej oraz KA-CARE zawarł porozumienie z francuską inżynieryjną grupą doradczą Assystem w sprawie przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i oddziaływania środowiskowego dla pierwszej elektrowni jądrowej. W listopadzie ubiegłego roku w królewskim ośrodku badań naukowych King Abdulaziz City for Science and Technology (KA-CST) w Rijad wmurowano kamień węgielny pod pierwszy jądrowy reaktor badawczy w Arabii Saudyjskiej.
Projekt reaktora o mocy 100 kW został opracowany przez saudyjskich ekspertów nuklearnych z udziałem ośrodka KA-CARE oraz ekspertów zagranicznych.
NucNet/World Nuclear News