Na temat krajowego wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej przez PGNiG, Lotos i PKN Orlen w ubiegłym roku oraz perspektyw na 2019 r. – pisze „Parkiet”.
Jak czytamy w gazecie giełdy, jej szacunki wskazują, że PGNiG, Grupa Lotos oraz PKN Orlen wydobyły w ubiegłym roku z krajowych złóż podobne ilości węglowodorów jak w 2017 r.
Z informacji „Parkietu” wynika, że 2018 roku PGNiG w Polsce pozyskał 30,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Natomiast plany Grupy na przyszły rok zakładają wydobycie na poziomie 31,2 mln boe. Do 2022 roku krajowe wydobycie w PGNiG ma wzrosnąć do poziomu 33 mln boe.
Gazeta giełdy przypomina, że PGNiG w Polsce operuje na 20 koncesjach na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu, na 27 koncesjach łącznych i na 203 koncesjach eksploatacyjnych. Udokumentowane zasoby ropy i gazu na koncesjach będących w rękach PGNiG wynoszą 666,77 mln boe.
Z relacji „Parkietu” wynika, że Grupa Lotos – druga co do wielkości firma pod względem ilości pozyskanej ropy i gazu z krajowych złóż, odnotuje za ubiegły rok najprawomocniej spadek wydobycia węglowodorów. Wskazują na to dane po trzech kwartałach 2018 r., kiedy to produkcja wyniosła 1,2 mln boe, wobec 1,3 mln boe węglowodorów wydobytych w analogicznych okresie roku 2017 r. Jednocześnie gazeta giełdy zwraca uwag, że Grupa mogła odnotować znacznie lepsze wyniki w obszarze wydobycia, gdyby nie opóźnienie w realizacji inwestycji pełnego zagospodarowania złoża B8 na Bałtyku. Jak czytamy w dzienniku, pełna produkcja z tego złoża miała ruszyć w 2018 r., ale obecnie planowane jest w trzecim kwartale tego rok.
„Parkiet” przypomina, że strategia Grupy Lotos do 2022 r. zakłada docelowe dzienne wydobycie węglowodorów na poziomie od 30 do 50 tys. boe. Jednak grupa nie precyzuje, ile z tego ma pochodzić ze złóż krajowych. Gazeta przypomina, że z danych za trzeci kwartał 2018 r. wynika, że dzienne wydobycie na wszystkich rynkach wynosiło 17,6 tys. boe i w zdecydowanej większości pochodziło z norweskich złóż.
Również PKN Orlen w 2018 roku zanotował spadek wydobycia węglowodorów z krajowych złóż, ale jak zwraca uwagę „Parkiet”, płocki koncern pozyskuje w porównaniu z PGNiG i Lotosem niewielkie ilości ropy i gazu. W 2018 roku Orlen pozyskała z krajowych złóż ok. 371 tys. boe węglowodorów, podczas gdy rok wcześniej wydobycie było na poziomie ponad 437 tys. boe. Jak ustaliła gazeta giełdy, w tym roku PKN Orlen utrzyma krajowe wydobycie na poziomie około 1 tys. boe na dobę. Jednocześnie koncern deklaruje wzrost w przyszłym roku.
Parkiet