„Za dwa tygodnie na zespole międzyresortowym przedstawimy pakiet regulacji, który pozwoli ustanowić status prosumenta, czyli kogoś, kto kupuje energię i jednocześnie ją produkuje” – mówiła minister.
Na późniejszej konferencji prasowej podała, że po międzyresortowych konsultacjach, prace legislacyjne nad pakietem na poziomie rządowym, będą mogły zakończy się pod koniec kwietnia.
Jak zaznaczyła minister, chodzi o to żeby jeszcze przed sezonem budowlanym, w kwietniu i w maju tego roku w Polsce „naprawdę zaczęła się rewolucja fotowoltaiczna”. „Jesteśmy o tym przekonani, mamy na to pełną zgodę polityczną, tak w rządzie i w parlamencie” – dodała Emilewicz.
Minister wyjaśniała, że prosumentami będą mogły być, m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz małe i średnie firmy. „Dzięki temu taki przedsiębiorca, czy podmiot samorządu – MOPS, szkoła, szpital – instalując instalację fotowoltaiczną na dachu (…) uzyska w szybkim tempie status prosumenta. Dzięki czemu będzie miał wyprodukowaną przez siebie energię, więc nie będzie jej musiał kupować z sieci, a po drugie – nadmiar wyprodukowanej energii będzie mógł do sieci oddać i w ten sposób uzyskać dodatkowe źródło przychodu. Bądź też obniżyć cenę energii, którą będzie musiał kupić wtedy, kiedy słońce nie będzie świecić” – opisywała minister.
Dodała, że programowi jednocześnie będą towarzyszyły instrumenty kredytowe. „Po pierwszej rozmowie z bankami wiemy, że ten atrakcyjny kredyt który banki przedstawią, gwarantowany instrumentami z Banku Gospodarstwa Krajowego, będzie +się spłacał+ poprzez nadwyżkę wyprodukowanego prądu” – zaznaczyła Emilewicz.
Emilewicz zwróciła uwagę, że to rząd Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy przygotował program systemowej poprawy jakości powietrza w Polsce – wymieniła m. in. regulacje na które w 2014 r. zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli, dotyczące standardów dla kotłów na paliwa stałe i standardów jakościowych dla paliw stałych. „Te dwie ważne regulacje, modelujące rynek, eliminujące z niego coś, co jest powodem niskiej emisji, czyli zanieczyszczenia powietrza, zostały już przez nas przygotowane” – wskazała.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że w walce ze smogiem nie chodzi tylko o czyste powietrze, ale także o rozwój polskiej gospodarki.
„Jesteśmy w okresie bezprecedensowo szerokich programów społecznych, ostatnio padły kolejne zapowiedzi jeśli chodzi o wparcie rodzin, obniżanie podatków. Chyba dzisiaj jest rzeczą dla wszystkich oczywistą, że te programy społeczne na dłuższą metę, w perspektywie wielu lat będą mogły być utrzymane i rozwijane tylko pod warunkiem, że zmienimy charakter polskiej gospodarki, że postawimy na innowacyjność, na nowoczesne technologie” – dodał.
Ocenił, że „trzeba zrobić wszystko, by nowoczesna energia opłacała się bardziej niż do tej pory”.
Gowin wskazał działania, jakie w zakresie energetyki realizuje podległy mu resort nauki wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wymienił program „Bloki 200+” – dotyczący unowocześniania sieci przesyłowych polskiego systemu energetycznego, pogram magazynowania wodoru, program budowy bez emisyjnego środka lokomocji i program bez emisyjnego transportu publicznego.
Wicepremier pogratulował Targom Kielce organizacji „tak znakomitego kongresu”. „Razem z panią minister spotkaliśmy się tutaj z wieloma czołowymi polskimi przedsiębiorcami. To są prywatne firmy zatrudniające często setki osób, budując własne laboratoria, własne ośrodki badawczo-rozwojowe. Widać wyraźnie, że ta branża może być kołem zamachowym rozwoju polskiej gospodarki” – ocenił Gowin.
Celem I Kongresu Ekologii Powietrza, organizowanego przez samorząd Kielc i Targi Kielce, jest poszerzenie wiedzy naukowej na temat smogu, promowanie programów antysmogowych i debata różnych środowisk o istotnych rozwiązaniach w dziedzinie ochrony powietrza dla Kielc i regionu. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano sesje dla przedsiębiorców, instytucji zajmujących się tematyką czystego powietrza, przedstawicieli władz samorządowych, dzieci i młodzieży oraz dla mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego. Odbywają się m. in. warsztaty dotyczące elektromobilności, dyskusje poświęcone inwestycjom w odnawialne źródła energii czy zagrożeniom wynikającym z niskiej emisji.