Zredukowanie składników smogu – w tym pyłów PM10 nawet o 40 proc. w skali całego kraju – jest to możliwe, ale tylko przy wykorzystaniu źródeł zeroemisyjnych w ramach realizacji programu „Czyste Powietrze” – wynika z raportu „Wykorzystanie potencjału OZE w walce ze smogiem na terenach wiejskich”.
Jak wynika z najnowszego raportu „Wykorzystanie potencjału OZE w walce ze smogiem na terenach wiejskich” przygotowanego przez Institute for Security, Energy and Climate Studies (ISECS) Polska na zlecenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), mieszkańcy obszarów wiejskich potrzebują impulsu finansowego do tego, aby zmienić sposób pozyskiwania ciepła, zrezygnować z ogrzewania swoich domów mułem węglowym czy ekogroszkiem i przejść na źródła zeroemisyjne. Zalicza się do nich wykorzystanie pompy ciepła wspartej instalacją OZE i działającej w systemie prosument.
„Rozwijając odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich możemy zrealizować 3 istotne cele: osiągnąć zaplanowany 32 proc. udział OZE w koszyku energetycznym UE w 2030 r., wypełnić zobowiązania Porozumienia Paryskiego oraz poskromić +cichego zabójcę+, grasującego po naszych wsiach i małych miasteczkach – smog. Co roku zabija on 45 tys. Polek i Polaków” – powiedział Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP.
W Polsce blisko 90 proc. domów jednorodzinnych na wsi ogrzewanych jest paliwami stałymi. To właśnie najgorszej jakości paliwo odpowiada za fatalną jakość powietrza na polskiej wsi, a Polska jest jedynym państwem UE, gdzie wykazywany jest trend wzrostowy udziału tzw. pyłu zawieszonego PM10, jednego ze składników smogu.
Jak wynika z raportu „Wykorzystanie potencjału OZE w walce ze smogiem na terenach wiejskich” o ile dzięki wdrażanemu od września 2018 roku rządowemu programowi „Czyste Powietrze” i zakładanej w nim kompleksowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych uda się zredukować emisję głównych składników smogu, to dopiero wymiana źródeł ciepła na zerooemisyjne pomoże zmniejszyć ten poziom prawie dwukrotnie, tj. benzo(a)piremu o 78 prooc., pyłów PM2,5 o 41 proc. i pyłów PM10 o 40 proc.
Polska Agencja Prasowa