EnergetykaŚrodowisko

OZE na 100 procent? Niemcy: Czas na multilateralną transformację energetyczną (RELACJA)

Berlin Energy Transition Dialogue 2019. Fot. BiznesAlert.pl

Berlin Energy Transition Dialogue 2019. Fot. BiznesAlert.pl

Rozpoczęła się konferencja Berlin Energy Transition Dialogue 2019 poświęcona transformacji energetycznej w Niemczech i na świecie. Przedstawiciele rządu niemieckiego przekonywali, że współpraca międzynarodowa umożliwi w przyszłości wytwarzanie energii w 100 procentach ze źródeł odnawialnych.

– Niemieckie Energiewende zamieniło się w globalną zmianę. Początek końca paliw kopalnych już się rozpoczął – przekonywał Heiko Mass, minister spraw zagranicznych Niemiec.

Jego zdaniem politycy muszą współpracować z naukowcami wokół zjawiska zmian klimatu, które spowodują w przyszłości walkę o zasoby. Transformacja energetyczna według modelu niemieckiego może doprowadzić do demokratyzacji dostępu do energetyki odnawialnej na całym świecie i łagodzić konflikty międzynarodowe. – Rozwój odnawialnych źródeł energii w Niemczech to dopiero pierwszy krok. Czas na redukcję emisji CO2 w sektorze transportu i innych – mówił Maas.

Po nim wystąpił Peter Altmaier, minister gospodarki i energetyki Niemiec. – Transformacja energetyczna jest absolutnie konieczna – powiedział. Jego zdaniem pozytywne przykłady zmian to rozwój OZE w krajach azjatyckich i bliskowschodnich. – Musimy skupić się na perspektywie ekonomicznej. Transformacja energetyczna polega na stopniowej zmianie. Stare elektrownie trzeba wyłączyć, by obniżyć emisje. Któregoś dnia system będzie w stu procentach zasilany OZE, ale będzie to możliwe tylko przy współpracy międzynarodowej – zapewniał minister.

– Świat czekają kolejne konflikty handlowe. Pojawiają się spory o taryfy celne. Niektóre kraje chcą uzyskać w ten sposób małą korzyść, nie zauważając wielkich konsekwencji negatywnych dla globalnej gospodarki – ostrzegał Altmaier. – Spowolnienie globalne jest możliwe do uniknięcia poprzez większe inwestycje w źródła energii. Rozwój gospodarczy musi iść w parze z tymi inwestycjami.

– Kraje wysokorozwinięte jak Niemcy mogą w przeciągu dekady prawie całkowicie zmienić sektor energetyczny bez szkody dla gospodarki. Jesteśmy w awangardzie efektywności energetycznej i inwestycji w sektorze – przekonywał. Jego zdaniem to szansa dla krajów, które wejdą we współpracę z Niemcami. Jego zdaniem polityka na rzecz transformacji energetycznej powinna z tego powodu mieć charakter multilateralny.


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X