EnergetykaGaz.

Marszałkowski: Wyścig z czasem i prawem wokół Nord Stream 2

Pioneering Spirit, statek budujący Nord Stream 2 na morzu. Fot. Allseas

Pioneering Spirit, statek budujący Nord Stream 2 na morzu. Fot. Allseas

Dyrektywa gazowa mająca objąć Nord Stream 2 została przyjęta. – Teraz dopiero zacznie się prawdziwy wyścig z czasem – mówi Mariusz Marszałkowski z College of Europe w Natolinie, współpracownik BiznesAlert.pl. Ruszają przygotowania do podporządkowania projektu prawu unijnemu.

– Będzie on związany z ratyfikacją dyrektywy w Bundestagu i Bundesracie. Tu na pośpiech nie ma co liczyć – przekonuje nasz rozmówca. Prace nad dyrektywą przyspieszyły na przełomie 2018 i 2019 roku. Podporządkowanie Nord Stream 2 prawu unijnemu może wpłynąć na kształt i terminarz projektu. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia go obejmie.

Rosjanie mogą podjąć szereg działań w celu dostosowania projektu do prawa unijnego, a jednocześnie, w obronie swych interesów. – Pojawił się pomysł powołania konsorcjum firm zaangażowanych w finansowanie Nord Stream 2, ale do tego jest wymagana zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – wskazuje Marszałkowski i przypomina, że już raz polski urząd zablokował taką formę koncentracji.

– Drugi wariant to operator niemiecki – przyznaje nasz rozmówca. Przypomniał też, że połowa przepustowości Nord Stream 2 musi zostać zarezerwowana dla dostawców innych niż Gazprom, aby wypełnić przepisy dostępu strony trzeciej (TPA) z trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej. – Procedura dopuszczenia Gazpromu do rezerwowania całej przepustowości odnogi Nord Stream 1 o nazwie OPAL trwała ponad sześć lat. W przypadku Nord Stream 2 może być podobnie – tłumaczy.

Nord Stream 2 musi mieć także taryfy przesyłowe, które ustali regulator niemiecki Bundesnetzagentur. – Wyzwaniem jest również stosunkowo mocna pozycja Komisji Europejskiej. Z samymi Niemcami byłoby łatwiej negocjować – wskazuje nasz rozmówca odnosząc się do tego, że zgodnie ze zrewidowaną dyrektywą KE będzie zatwierdzać sposób implementacji prawa unijnego wobec Nord Stream 2.

– Kolejne wyzwanie to zapis o przejrzystym działaniu, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa dostaw. To zapis niezrozumiały dla Rosjan, pod którym mogą się kryć zagrożenia dla funkcjonowania projektu – kwituje Marszałkowski.


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X