Od grudnia 2017 roku przy Elektrociepłowni Siekierki funkcjonuje Zakład Separacji Popiołów, który umożliwia ponowne ich wykorzystanie.
Jak podkreślił podczas V edycji seminarium ,,Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania” Piotr Solecki, Kierownik Zakładu Separacji Popiołów Siekierki w Elektrociepłowni Siekierki to największa w Polsce i druga co do wielkości w Europie elektrociepłownia o mocy cieplnej 2081 MWt oraz elektrycznej 622 MWe. Roczny wypad popiołu lotnego z elektrociepłowni wynosi ok. 300 tys. ton. Do instalacji Separacji Popiołów trafia ok. 60 procent popiołów emitowanych przez elektrociepłownię. Zakład został uruchomiony w grudniu 2017 roku. To drugi tego typu obiekt w Polsce. Pierwszy powstał w 2013 roku w Jankowie.
Inwestycja kosztowała ok. 55 mln złotych. Większość tej kwoty (35,9 procent) pochodziło ze środków NFOŚiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Do inwestycji dorzuciły się także PKO Bank Polski (15 procent), PGNIG (3,5 procent) oraz Lafarage (1,5 procent).
Instalacja na Siekierkach przerabia popiół lotny na wyrób budowlany ProAsh oraz HiCarbon. Ten pierwszy zawiera 3-5 procent części palnych. Natomiast HiCarbon wykorzystywany jest potem jako paliwo, gdyż zawiera w sobie znaczące ilości niespalonego węgla. W tym przypadku zawartość części palnych w paliwie HiCarbon wynosi 30-40 procent, a jego wartość opałowa to 9-14 MJ/kg. W związku z tymmoże być zatem ponownie stosowany w kotłowniach jako paliwo.
Wyniki Zakładu Segregacji Odpadów na Siekierkach za 2018 rok:
- Średnie LOI popiołu surowego wyniosło 9,7 procent.
- Stosunek ProAsh do HiCarbon – 87/13 procent
- Zawartość HiCarbon – 30-40 procent
- Wartość opałowa HiCarbon – 9-14 MJ/kg
Piotr Stępiński