Wielka Brytania przeżyła pierwszy od początków rewolucji przemysłowej tydzień, w którym nie korzystano z energii elektrycznej pochodzącej z węgla – poinformował operator rynku energetycznego. Większość energii pochodziła ze spalania gazu ziemnego.
Szef National Grid Electricity System Operator, Fintan Slye zaznaczył, że choć to pierwszy taki przypadek, to należy się spodziewać, że w przyszłości stanie się to „nową normą” ze względu na wzrost znaczenia energii ze źródeł odnawialnych.
„Wierzymy, że do 2025 roku będziemy mogli w pełni obsługiwać system elektroenergetyczny Wielkiej Brytanii przy zerowej emisji dwutlenku węgla” – dodał.
W trakcie rekordowego tygodnia większość energii – 64 proc. – pochodziła z gazu ziemnego, pozostała część z elektrowni atomowych – 21,2 proc. i z elektrowni wiatrowych – 10,7 proc.
Na portalu publicznego nadawcy BBC zaznaczono jednak, że wykorzystanie gazu ziemnego i biomasy nadal prowadzi do produkcji gazów cieplarnianych, choć o niemal połowę mniej niż przy wykorzystaniu węgla.
Według planów brytyjskiego rządu, Wielka Brytania powinna zamknąć ostatnie elektrownie zasilane węglem do 2025 roku. Ma to być jeden z kroków mających na celu znaczne ograniczenie emisji CO2. W realizacji tego zadania ma także pomóc wcześniejsze wycofywanie z rynku pojazdów zasilanych paliwem i ropą, a także zmiany w zachowaniach konsumenckich, które mają się wyrazić np. ograniczeniem spożycia czerwonego mięsa i zmniejszenie ogrzewania domów.
W ubiegłych tygodniach tysiące osób protestowały na ulicach Londynu przeciwko bierności polityków wobec zachodzącym zmianom klimatu, domagając się m.in. podjęcia radykalnych działań, w tym zobowiązania do jak najszybszego osiągnięcia neutralności węglowej.
W środę brytyjski minister ds. biznesu Greg Clark zasugerował, że rząd rozważa poparcie rekomendacji komisji ds. zmian klimatu, która zażądała zapisania w prawie zobowiązania do osiągnięcia tego celu do 2050 roku.
„Tydzień bez wykorzystywania węgla (…) jest wielkim krokiem naprzód w naszych wiodących staraniach na rzecz ograniczenia emisji, ale nie planujemy się tutaj zatrzymać. Jesteśmy na ścieżce do tego, by stać się pierwszą wielką gospodarką, która podejmie działania zmierzające do zapisania w prawie neutralności węglowej” – powiedział.
Poprzedni rekord najdłuższego funkcjonowania rynku energetycznego bez użycia węgla został zanotowany w okolicach świąt wielkanocnych, kiedy udało się utrzymać taki stan rzeczy przez 90 godzin i 45 minut.
Puls Biznesu/Polska Agencja Prasowa/CIRE.PL