Rumuński operator jądrowy Nuclearelectrica i chiński koncern China General Nuclear (CGN) podpisały wstępną umowę w sprawie ukończenia bloków 3 i 4 w elektrowni jądrowej Cernavoda.
W Ministerstwie Energii w Bukareszcie została podpisana wstępna umowa inwestycyjna (PIA) pomiędzy Nuclearelectrica, CGN i CGN Central and Eastern Europe Investment (Romania) Co (CEERI). Zawarcie tego porozumienia odbyło się w obecności rumuńskiego wicepremiera Viorela Stefana, Ministra energii Antona Antona, Ambasadora Chin w Rumunii Jiang Yu i doradcy ekonomicznego Chin w Rumunii Guan Gang.
PIA została zatwierdzona przez akcjonariuszy Nuclearelectrica podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w dniu 10 kwietnia. CGN również zakończył już wewnętrzny proces zatwierdzania tej umowy.
Porozumienie przewiduje utworzenie spółki joint venture jako „platformy technicznej i operacyjnej” do ukończenia budowy energetycznych bloków jądrowych Cernavoda 3 i 4, która będą wyposażone w ciśnieniowe reaktory ciężkowodne (PHWR) typu Candu 6 o mocy 700 MWe. Zgodnie z umową, spółka zostanie utworzone w ciągu najbliższych 60 dni roboczych, początkowo na okres dwóch lat. CGN będzie posiadał 51% udziałów w spółce projektowej, a Nuclearelectrica będzie właścicielem pozostałych 49%.
„Konsensus w procesie negocjacji, korzystny dla obu stron, osiągnięty dzięki zatwierdzeniu przez akcjonariuszy Nuclearelectrica wstępnego porozumienia inwestorów, oznacza w rzeczywistości rozpoczęcie konkretnych działań mających na celu rozbudowę elektrowni o dwa bloki Cernavoda 3 i 4” – powiedział minister Anton. „W ciągu dwuletniego okresu trwania nowej firmy projektowej zdefiniujemy i skonstruujemy odpowiedni model biznesowy i techniczny dla kontynuacji projektu budowy tych dwóch jednostek”.
W elektrowni jądrowej Cernavoda działają już dwa reaktory Candu 6 dostarczone przez poprzednika Candu Energy, Atomic Energy of Canada Ltd (AECL) i zbudowane przez kanadyjsko-włoskie konsorcjum AECL i Ansaldo. Blok nr 1 rozpoczął pracę w 1996 r., ale budowa kolejnych czterech jednostek została zawieszona w 1991 r. Ukończono jedynie blok nr 2, który działa od 2007 r.
W lipcu 2014 r. firma China Nuclear Power Engineering Co (CNPEC) podpisała „wiążącą i wyłączną” umowę o współpracy z Candu Energy w sprawie budowy dwóch kolejnych reaktorów w elektrowni jądrowej Cernavoda w Rumunii. Koncern CGN jest spółką macierzystą CNPEC.
We wrześniu 2014 r. CGN złożył ofertę budowy dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej Cernavoda i został ogłoszony „inwestorem kwalifikowanym” dla tego projektu.
Nuclearelectrica i CGN podpisały w listopadzie 2015 r. Porozumienie Ramowe (MoU) w sprawie budowy, eksploatacji i likwidacji bloków jądrowych Cernavoda 3 i 4.
Dwa reaktory działające w elektrowni jądrowej Cernavoda, o sumarycznej mocy 1300 MWe, w roku 2018 wyprodukowały 10400 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 17,2 % produkcji krajowej.
World Nuclear News/CIRE.PL