Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (17.06-21.06.2019).
1. Sawicki: Amerykanie ujawniają cenę LNG dla Polski
Ile kosztuje amerykańskie LNG importowane do Polski od 2017 roku? Cena waha się od prawie 120 dolarów do ok. 300 dolarów za 1000 m sześc. w punkcie jego załadunku. Do tego dochodzą koszty transportu czy ubezpieczenia. To cyfry podane przez Departament Energii USA, które pozwalają urealnić dyskusje o cenie. To potwierdzenie szacunków naszego portalu, że LNG z USA może być konkurencyjne względem dostaw do Polski od Gazpromu na mocy kontraktu jamalskiego – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
2. Stępiński: Balonik propagandy o LNG z USA niebawem pęknie
Echa wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, rozmowy z Donaldem Trumpem i kolejny kontrakt na dostawy LNG słychać również w Moskwie. To dla Rosjan kolejna okazja do pompowania gazowego balonu dezinformacji na temat dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Żbikowski: Atom z USA dla Polski od Bechtel?
Paweł Żbikowski stojący na czele portalu Nuclear.pl przewiduje, że Polska może sięgnąć przy projekcie polskiej elektrowni jądrowej po amerykańską technologię i wykonawców. W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania Polska- USA w sprawie wsparcia polskiego programu jądrowego przez Amerykanów.
4. Jakóbik: Zakładnik Sputnika krytykuje dostawy LNG z USA (FELIETON)
Według Andrzeja Szczęśniaka umowy na dostawy LNG z USA „czynią z nas zakładników na najbliższe 20 lat”. Te i inne fałszywe tezy można znaleźć w najnowszym komentarzu eksperta gazowego, z racji częstotliwości komentarzy będącego chyba zakładnikiem propagandowego Sputnika z Rosji – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
5. Jakóbik: Bezkrólewie i rozmowy o rozmowach. Polska może pomóc Ukrainie
Opóźnienie Nord Stream 2 nie wystarczy do zapewnienia stabilności Ukrainy. Rosjanie podjęli już grę na rzecz jej destabilizacji w czasie i po wyborach parlamentarnych. Warszawa powinna działać w obliczu bezkrólewia w Brukseli – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.