Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w wyniku rozstrzygniętej przed kilkoma dniami aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej we Francji, powstanie farma wiatrowa o mocy 600 MW. Teraz regulator francuskiego rynku energetycznego podał więcej szczegółów na temat tego projektu, informując m.in. o uzyskanej cenie za energię czy o wielkości planowanych turbin.
Pierwszą od kilku lat aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej we Francji wygrało konsorcjum, w skład którego weszły francuski koncern energetyczny EDF, niemieckie Innogy oraz kanadyjski fundusz Enbridge. Początkowo francuskie władze nie podały szczegółów na temat zwycięskiej oferty, a francuskie ministerstwo ekologii i sprawiedliwej transformacji informowało jedynie o cenie za energię poniżej 50 EUR/MWh. Teraz regulator francuskiego rynku energii Commission de régulation de l’énergie (CRE) podał, że cena zaoferowana przez EDF, Innogy i Enbridge wyniosła 44 EUR/MWh. Wiadomo, że farma wiatrowa powstanie na powierzchni około 50 km2, w odległości kilkunastu kilometrów od wybrzeża na wysokości Dunkierki, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022.
CRE informuje ponadto, że zwycięskie konsorcjum, podobnie jak inni oferenci, przyjęło, że na farmę wiatrową złożą się największe na świecie wiatraki o jednostkowej mocy rzędu 12-13 MW. Tak dużych wiatraków nie uwzględniono dotąd jeszcze w żadnym projekcie morskiej farmy wiatrowej. Co więcej, wiatraki o tak dużej mocy nie są jeszcze produkowane, a póki co moc największych instalowanych na morzu turbin zbliża się do 9,5 MW. Wdrożenie na rynek turbin o mocy 12 MW zapowiedział jednak już amerykański producent General Electric, który rozwija technologię należącą wcześniej do przejętej francuskiej firmy Alstom.
Wiadomo, że wiatraki GE o rekordowej mocy będą częściowo produkowane we Francji – w tym rekordowej długości łopaty. Wkrótce w Holandii rozpocznie się instalacja pierwszej testowej turbiny GE o mocy 12 MW, jednak na instalację tak potężnych wiatraków w komercyjnych projektach musimy jeszcze poczekać. Obecnie w trakcie realizacji u wybrzeży Francji jest kilka projektów farm wiatrowych o mocach po kilkaset MW, dla których inwestorzy zagwarantowali wsparcie w aukcjach prowadzonych jeszcze w latach 2012-14.
W ubiegłym roku w wyniku rozmów z francuskim rządem inwestorzy zgodzili się na obniżenie przyznanych wówczas cen za energię z 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh, co i tak jest poziomem znacznie wyższym od cen, które obecnie są w stanie oferować inwestorzy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Na morską energetykę wiatrową chce postawić francuski rząd. Ostatnio Paryż zwiększy potencjał, który będzie udostępniany co roku w aukcjach dla offshore, z 750 MW do 1000 MW.