Najkorzystniejszym sposobem na zrealizowanie dostaw ciepła po 2022 r. dla mieszkańców Rybnika przyłączonych do sieci ciepłowniczej jest zmodernizowanie istniejących źródeł wytwórczych elektrociepłowni „Chwałowice” i wybudowanie w tej lokalizacji nowego, wysokosprawnego źródła kogeneracyjnego – poinformowała Polska Grupa Górnicza.
18 grudnia 2017 r. w Rybniku zawarte zostało porozumienie, dotyczące współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania w ciepło mieszkańców Rybnika, pomiędzy władzami miasta a spółkami: PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa – operatorem sieci ciepłowniczej w Rybniku, Polską Grupą Górniczą – zarządzającą obecnie elektrociepłownią Chwałowice, lokalnym źródłem energii i ciepła, a także PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.
Jak informuje PGG, zakończone właśnie analizy techniczne i ekonomiczne wykazały, że najefektywniejszym wariantem realizacji projektu, z perspektywy inwestora jak i mieszkańców Rybnika, jest rozbudowa istniejącej elektrociepłowni Chwałowice. o kogeneracyjny układ gazowy o mocy około 20MW oraz modernizacja i dostosowanie istniejących kotłów węglowych do unijnych standardów emisyjnych dla źródeł średniej wielkości, czyli tzw. dyrektywy MCP.
Jednocześnie w komunikacie czytamy, że analizy wykazały, że zagwarantowanie stabilnych i nieprzerwanych dostaw ciepła dla Rybnika poprzez uciepłownienie dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Rybnik wiązałoby się z istotnymi podwyżkami opłat za ciepło dla odbiorców końcowych. Do wyprowadzenia ciepła z elektrowni niezbędne byłoby bowiem wybudowanie przez właściciela sieci, czyli PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, magistrali o długości ok. 3 km. Koszt takiej inwestycji wyniósłby ok. 50 mln zł i przekładałby się na wzrost rachunków za ciepło.
Jak czytamy w komunikacie inwestycja w elektrociepłowni Chwałowice, która będzie się opierać na produkcji ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną to najbardziej efektywne i optymalne kosztowo rozwiązanie, również z punktu widzenia odbiorcy końcowego. Kogeneracja jest także kluczowym narzędziem do walki z niską emisją, będącą głównym źródłem smogu w wielu miastach. Dodatkowo PGE prowadzi analizy dotyczące potencjalnej budowy w Elektrowni Rybnik nowego bloku energetycznego, który zapewni wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni nawet do roku 2050.