Jak wynika z ustaleń „Pulsu Biznesu”, nowy prezes URE postrzegany jest przez branżę jako posiadający wiedzę, doświadczenie i obycie w kontaktach z urzędnikami UE.
Jak czytamy w dzienniku, przed otrzymaniem nominacji Rafał Gawin był wicedyrektorem departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich.
– To ten departament zajmuje się REMIT-em, manipulacjami giełdowymi, wspólnym rynkiem w ramach UE. To newralgiczne tematy – wylicza rozmówca gazety.
– Mało jest w Polsce osób, które tak dobrze znają specyfikę działania regulatora. Mało jest też osób o tak szerokich kompetencjach w tej branży. Nowy prezes ma wykształcenie inżynierskie, pracuje w URE od wielu lat, pracował też w Acer, ponadto nadzoruje PSE, czyli operatora sieci elektroenergetycznej. Od lat uczestniczy w kontaktach URE z organami Unii Europejskiej i świetnie się w tym obszarze porusza – ocenia cytowana przez „Puls Biznesu” Aleksandra Gawlikowska-Fyk z think tanku Forum Energii.
– Spokojny i rozważny, ale pracuje z zapałem – wskazuje inny rozmówca dziennika. Jak zauważa gazeta, nowe stanowisko będzie stanowiło dla Rafała Gawina nowe wyzwania.
– Po pierwsze, musi poukładać rynek energetyczny, który został wywrócony przez ustawę prądową, pozbawiony gry konkurencyjnej oraz ugina się pod presją rosnących cen prądu. Po drugie, musi poukładać URE wewnętrznie. W nowych czasach urząd powinien mieć większą rolę, mitygującą żądania wielu stron. Powinien też mieć większy budżet, skoro ma coraz więcej zadań – uważa Aleksandra Gawlikowska-Fyk w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.
Puls Biznesu/CIRE.PL