Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (22-26.07.2019)
1. Stępiński: Rozporządzenie o cenach energii nie uspokaja spółek obrotu
Minister energii podpisał rozporządzenie do ustawy o cenach energii, określające wysokość rekompensat, które spółki obrotu mają otrzymać za ich zamrożenie. Dokument, który miał uporządkować sytuację na rynku energii, może nie spełnić swojej roli. Spółki obrotu obawiają się, że rekompensat nie wystarczy dla wszystkich, a proponowane rozwiązania nadal mogą nosić znamiona niedozwolonej pomocy publicznej. Pojawił się również zarzut, że przepisy rozporządzenia powstały w sposób odbiegający od zasad prawidłowej techniki legislacyjnej – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.
2. Jakóbik: Tankowiec Orlenu z zanieczyszczoną ropą nie był pierwszy
Tankowiec Medeleev Prospect z zanieczyszczoną ropą dla PKN Orlen stał w Naftoporcie blisko dwa miesiące, chociaż podobny ładunek rozładował wcześniej Lotos. Polacy są ofiarą Rosjan, którzy do dziś mają problem z przypisaniem odpowiedzialności za szkody, które spowodowali – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
3. Rapacka: Atomowa gra o wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej
Energetyka jądrowa jest jednym z elementów rosyjskiej polityki energetycznej, ale także zagranicznej. Technologie jądrowe są od wielu lat towarem eksportowym naszego wschodniego sąsiada, pragnącego realizować projekty także w Europie Środkowo-Wschodniej. Pomimo problemów związanych z ograniczonym zaufaniem do rosyjskich technologii (efekt katastrofy Czarnobyla), jak i samego partnera biznesowego, jakim jest być Rosja, ten kraj sukcesywnie rozwija swoje globalne aspiracje i staje w szranki z innymi państwami w boju o wpływy na prestiżowym rynku Środkowo-Wschodniej Europy – pisze redaktor BiznesAlert.pl, Patrycja Rapacka.
4. Korytkowski: Konin chce być fighterem transformacji energetycznej (ROZMOWA)
– Konin jest wciąż kojarzony z energetyką, dlatego przy transformacji nie będziemy wyważać otwartych drzwi. Jako miasto i cały region chcemy być „fighterem”, który nadaje ton i prowadzi badania związane z nowoczesną energetyką – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Płachetka: Kopalnie na ratunek wiatrakom i elektromobilności
W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi możemy co raz częściej z ust bardziej krewkich polityków usłyszeć o nieuchronnym przymusie zamknięcia wszystkich kopalń do roku 2050, 2040, czy nawet 2030. Nie wnikając w bardziej szczegółowe argumenty natury kapitałowej i właścicielskiej pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami energetycznymi, należy wskazać, iż ten głoszony przez niektórych postulat jest absurdalny, przynajmniej w części naszego przemysłu wydobywczego z jednej kluczowej przyczyny – pisze Wojciech Płachetka z Nowej Konfederacji.