Rewolucjonizuje całe gospodarki, spaja regiony, a nawet może ratować życie. Europejskie państwa zastanawiają się jak wdrożyć technologię 5G, a na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy eksperci dyskutowali o szansach i trudnościach związanych z przejściem do gospodarki 4.0 na panelu, który moderował prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
Podstawa przyszłości
Tonny Bao, dyrektor Huawei na Polskę powiedział, że 5G to najnowsza generacja technologii, która będzie szybsza i sprawniejsza. – Wiąże się ona między innymi ze sztuczną inteligencją i przemysłem 4.0, która da możliwości, których nie ma teraz. 5G to podstawa przyszłości. Łączy się to też z kwestią transformacji energetycznej. Podstawową kwestią będzie stworzenie inteligentnej rzeczy dostosowanej do dużego udziału odnawialnych źródeł energii. Sektor energetyczny z pewnością skorzysta z technologii 5G – stwierdził przedstawiciel Huawei.
Pierścień 5G
Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji dr Jarosław Tworóg zauważył, że najważniejsze będzie połączenie dużych miast: – Kluczowe będzie ustanowienie specjalnych korytarzy i współpraca pomiędzy firmami. Myślimy o tym, by korytarze pomiędzy miastami przyjęły kształt pierścieni. Celem rewolucji 5G jest poprawienie wykorzystania istniejących zasobów. Byłoby ciekawie stworzyć pierścień 5G, który łączyłby regionie w środkowej Europie – południową Polskę, niemiecką Saksonię, Czechy, Słowację i Węgry – powiedział Tworóg.
Korzyści…
Zdaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego, wprowadzenie 5G będzie wielkim wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na rozbudowę niezbędnej infrastruktury – W biznesie nikt nie chce być Świętym Mikołajem – potrzebna będzie dokładna wiedza, w jaki sposób wprowadzana będzie technologia 5G ze strony przedsiębiorstw. Moim zdaniem z wprowadzenia 5G skorzysta wiele gałęzi gospodarki, przede wszystkim logistyka, energetyka i produkcja – mówił Marcin Cichy.
…i koszty
Piotr Kuriata z zarządu firmy Play stwierdził, że polscy operatorzy są dobrze przygotowani na wdrażanie 5G. – Pytaniem pozostaje koszt, który będzie stosunkowo wysoki. Przedstawiciele rządu mówią, że wyniesie on do 20 mld złotych, chociaż rachunki są różni. Jednak to nie koszt jest największym problemem – czasami poprawiając jakość usług w jednym obszarze, trzeba ją obniżyć w drugim. Ponadto w tej materii brakuje edukacji. Potrzebne są też zmiany w prawie, by umożliwić realizację inwestycji – mówił Kuriata.
Łotewski punkt widzenia
– Nie możemy jeszcze mówić o błędach we wprowadzaniu technologii 5G, raczej narzekamy na brak modeli biznesowych. Najczęściej współpracujemy z innymi krajami bałtyckimi, Polską i Niemcami, jednak brakuje zrozumienia co właściwie da technologia 5G – powiedział Neils Kalnins z łotewskiego urzędu ds. komunikacji elektronicznej. Dodał, że 5G to nie tylko szybszy internet; będzie to internet, z którego w pełni będzie korzystał przemysł: – Otworzy nam to drogę do takich idei jak Przemysł 4.0 czy Smart City i wiele innych. Uważam, że w Polsce szanse na powodzenie rewolucji 5G są duże, choćby dlatego, że jest chęć dialogu. Jest tu wielu ludzi, którzy rozumieją jakie zmiany ze sobą to przyniesie – na przykład samochody autonomiczne sterowane za pomocą sieci 5G są w stanie dosłownie ratować ludzkie życie – mówił Neils Kalnins.
Autostrada
Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy ciągnąć rewolucję 5G, czy być przez nią ciągnięci. Dlatego kiedy mówi się o jej wdrażaniu, uważam, że słuszna jest metafora autostrady. – powiedział Oliver Blank z niemieckiej firmy Zvei, który zauważył, że potrzebna do tego będzie dobra współpraca pomiędzy europejskimi krajami: – Nie uda się też bez zaufania. Będziemy musieli jednak wypracować rozwiązania, jak podejść do sprawy danych osobowych. W tym obszarze mamy jeszcze wiele do zrobienia – powiedział przedstawiciel firmy Zvei.
Jakóbik: Jak się człowiek z 5G spieszy, to się diabeł cieszy