EnergetykaEnergia elektryczna

Kurtyka: Rozwój elektromobilności w Polsce zależy od współpracy samorządów i przedsiębiorców

fot. pixabay.com

To od dobrej współpracy samorządowców i przedsiębiorców zależeć będzie upowszechnienie w Polsce nie tylko elektrycznych autobusów, ale również samochodów dostawczych i osobowych – powiedział PAP wiceminister środowiska Michał Kurtyka, komentując ubiegłotygodniowy Kongres Nowej Mobilności w Lublinie.

“Plan rozwoju elektromobilności w Polsce zakłada, że lata 2019-2020 to czas na pilotaże, prototypy i tworzenie infrastruktury. Te nowe rozwiązania będą się wykluwały właśnie w układzie firmy-samorządy” – powiedział Kurtyka, zapewniając o wsparciu rządu dla tych inicjatyw.

Jako przykład zaangażowania środowisk lokalnych, wiceminister wskazał fakt, że ponad 200 samorządów z całego kraju zgłosiło się do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego mają powstać strategie elektromobilności dla gmin i powiatów.

“Ponadto, aby pobudzić innowacyjność, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz NFOŚiGW zorganizowały i ogłosiły – razem z kilkudziesięcioma miastami – największy w Europie przetarg na 1077 autobusów elektrycznych” – podkreślił Michał Kurtyka.
Według niego, Polska – jako jeden z pierwszych krajów w Europie – zaangażowała się na taką skalę w tworzenie kompleksowego systemu elektromobilnego transportu publicznego, a w tę współpracę zaangażowały się rząd, parlament, samorządy i dedykowane fundusze. “Jednym z efektów jest to, że jesteśmy największym producentem i eksporterem autobusów w całej Unii Europejskiej, a polskie ładowarki są instalowane od Lizbony do Helsinek” – mówił wiceminister środowiska.

W Kongresie Nowej Mobilności w Lublinie uczestniczyło około 500 przedstawicieli samorządów i przedsiębiorstw, w tym firmy motoryzacyjne, informatyczne oraz dostawcy systemów ładowania pojazdów elektrycznych. Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, we współpracy z miastem Lublin, Związkiem Miast Polskich oraz Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Śpiesz się powoli, czyli polska elektromobilność w praktyce


Powiązane artykuły

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X