Rozstrzygnięcia w sprawie finansowania energetyki jądrowej w Polsce powinny zapaść „w ciągu najbliższych miesięcy”, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Decyzja w ciągu kilku – kilkunastu miesięcy
„Jesteśmy bardzo blisko rozstrzygnąć w tej dziedzinie. Na pewno w ciągu roku ta sprawa się zamknie. Mówimy o inwestycjach rzędu ok. 200 mld zł, więc ten program musi być dobrze przygotowany. Będzie potem przez dziesięciolecia realizowany. Ale jesteśmy na finiszu w tej dziedzinie i myślę, że w ciągu najbliższych miesięcy te rozstrzygnięcia będą, bo zainteresowanie współpracą z nami, także kapitałową, znalazło się” – powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach Konferencji Energetycznej Europower.
„Redukcja emisji CO2 to zobowiązanie do budowy atomu”
Wyjaśnił, że uzyskując zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa oraz rynek mocy uwzględniający moce węglowe, zobowiązał się w imieniu rządu do zredukowania średnich emisji CO2 w Polsce, co oznacza zobowiązanie do budowy energetyki jądrowej.
„Tu nie chodzi o podpis [premiera pod programem jądrowym], tu chodzi o dopięcie umów, o znalezienie tych, którzy zechcą także w Polsce zostawić swoje pieniądze i razem z nami oczekiwać z tych pieniędzy przychodów, tych, którzy zechcą w Polsce uczestniczyć w wydatkach na poziomie dziesiątków miliardów złotych” – podkreślił minister.
Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” zakłada budowę w Polsce 6 bloków jądrowych o mocy 1-1,5 GW każdy (łącznie 6-9 GW). Pierwszy blok miałby zostać uruchomiony do 2033 r., a kolejnych pięć do 2043 roku.
ISB News