AlertPAPŚrodowisko

Rzecznik rządu o neutralności klimatycznej: Polska nie może kupować kota w worku

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Nie możemy kupować kota w worku; opozycja twierdzi, że powinniśmy zaakceptować warunki neutralności klimatycznej do 2050 r., ale bez konkretnej obietnicy, jakie będą środki na transformację energetyczną, byłoby to niezgodne z polską racją stanu – uważa rzecznik rządu Piotr Müller.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła „zobowiązać się do realizacji tego celu” na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

Müller pytany w PR24, czy będziemy narażeni na to, że Bruksela będzie ingerować w sprawy klimatu, przyznał, że „tu faktycznie mamy ogromne wyzwania”. „Ponieważ jest duża presja na to, żeby pakiet klimatyczny wyglądał tak, że neutralność klimatyczną cała Unia miałaby osiągnąć w 2050 r., ale pan premier Mateusz Morawiecki wynegocjował nam wyłączenie” – wskazał rzecznik rządu.

Jak podkreślił, „nie możemy kupować kota w worku”. „W tej chwili Lewica czy PO biją w bęben, twierdząc, że powinniśmy zaakceptować warunki neutralności klimatycznej w 2050 r. Ale bez konkretnej obietnicy, jakie będą środki na transformację energetyczną, byłoby to niezgodne z polską racją stanu, na takie rzeczy nie można się godzić. Już robiła to premier Ewa Kopacz i odbija się to w cenach energii. To trzeba robić racjonalniej” – zaznaczył Müller. Jak dodał, należy starać się zapobiegać zmianom klimatycznym, ale „trzeba to robić w sposób racjonalny i solidarnościowy na poziomie Unii Europejskiej”.

„Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną” – mówił po zakończeniu szczytu premier Mateusz Morawiecki. „Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Źródło: freepik

Unia Europejska zaostrza kontrole w ramach prawa antydeforestacyjnego. Tylko cztery kraje na liście „wysokiego ryzyka”

Unia Europejska opublikowała akt prawny, który wprowadza najsurowsze kontrole importu towarów z czterech krajów uznanych za „wysokie ryzyko” w ramach...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Głosowanie podczas sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Źródło: KE

Nadchodzą nowe cła na towary rolne z Rosji i Białorusi. Jest zgoda Unii

Parlament Europejski poparł podniesienie ceł na nawozy i wybrane towary rolne z Rosji i Białorusi. Opłaty mają być wyższe o...

Udostępnij:

Facebook X X X